Biserko: Ky vend i Ballkanit është në rrezik të madh – ja vija e kuqe në Kosovë, përmes së cilës s’do të kalojë Serbia

Picture of INA
INA

26/11/2023

Rasti Banjska në fakt tregoi se potenciali për konflikt është i madh, thotë Sonja Biserko, themeluesja dhe presidentja e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut në Serbi, në një intervistë për The Geopost, duke shtuar se Banjska tregoi se operacioni ishte shumë më i gjerë, por u pengua dhe u parandalua gjakderdhja dhe konflikti.

Biserko beson se Kosova është një pikë përmes së cilës Perëndimi nuk do të tolerojë asnjë aktivitet të Serbisë apo Rusisë.

“Nuk është vetëm çështja e Serbisë dhe e ‘botës serbe’, por është çështje e ndërthurjes së së paku dy interesave – ruse dhe serbe – përkatësisht amerikane dhe evropiane”.

Në këtë rast, thotë ajo, Rusia është e vetmja që është dukshëm e pranishme në një farë mënyre dhe që më lehtë mund të inicojë çdo mekanizëm që në fund të fundit do të çonte në disa tensione dhe konflikte.

“Dhe kjo është diçka që në fakt mund të shtrihet në Republikën Srpska dhe Malin e Zi”.

Serbia, thekson ajo, nuk e ka mbyllur çështjen serbe dhe ka ende një rrymë që tenton të rishikojë humbjet e luftës nga vitet 1990.

Vuçiq është shumë i vetëdijshëm se nuk mund ta kalojë më atë kufi, se nuk do t’i tolerohet”. Tani shtrohet pyetja se kur dhe si do të veprojë, ndoshta pas zgjedhjeve, pasi në këtë fazë Kosova po luan një kartë apo argument të rëndësishëm për fushatë, apo një shtyllë të rëndësishme të asaj fushate, siç është përdorur gjithmonë deri më tani” .

Biserko vlerëson se në Republikën Srpska ekziston një rrjet i grupeve kriminale dhe gangstere që janë shumë të fuqishme ekonomikisht, janë të armatosura, madje kanë pushtet politik duke pasur parasysh se janë të fortë në vend.

“Është një ushtri e fuqishme që mund të jetë shumë e dobishme në situatat kur të krijohet mundësia, pra kur dikush vendos t’i përdorë ato“.

Ajo deklaron se Rusia po kërkon një mënyrë për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë me një lloj marrëveshjeje të Dejtonit.

Edhe Beogradi edhe Rusia, vlerëson Biserko, presin ndryshime të mundshme vitin e ardhshëm, veçanërisht në Shtëpinë e Bardhë.

TË FUNDIT
3 ditë
Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian
3 ditë
Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën... Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034
4 ditë
Rama ankohet në Mal të Zi: Na pritët me gji gjerman, në vend të diellit legjendar të Kotorit
4 ditë
Kryeministri grek Micotakis: Çdo devijim prej Marrëveshjes së Prespës, do të ketë pasoja në rrugën e RMV-së drejt BE-së
4 ditë
SHBA e konsideron Dodikun si kërcënim për sigurinë

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

muharrem salihu ema bonino

Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

xhevat limani

Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën… Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034

edi rama shkup

Rama ankohet në Mal të Zi: Na pritët me gji gjerman, në vend të diellit legjendar të Kotorit

greqi-1-800x445-600x360

Kryeministri grek Micotakis: Çdo devijim prej Marrëveshjes së Prespës, do të ketë pasoja në rrugën e RMV-së drejt BE-së

Dodik Murphy

SHBA e konsideron Dodikun si kërcënim për sigurinë

greqi policia

Vritet një 40-vjeçare shqiptare në Athinë, u gjet e vdekur me një thikë në trup

parlamenti-grek

Kryetari i një partie greke nga foltorja Parlamentare e grisi Marrëveshjen e Prespës

srebrenica

Në pritje të votimit: Gjërat që duhet ditur për rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë

Zaev Cipras marreveshja e prespes

Marinakis: Marrëveshja e Prespës është në qorrsokak!

INFO

NA NDIQ