Biserko zbardh prapaskenat e sulmit terrorist në veri, ‘zbulon’ skenarët e Vuçiqit – ja çka do ndodhë pas dështimit të operacionit!

ina-online
ina-online

08/10/2023

Sonja Biserko, kryetare e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut në Serbi, në një pronocnim për gazetën “Bota sot” komentoi sulmin terrorist serb në veri të Kosovës dhe përfshirjen e Serbisë dhe Rusisë në këtë agresion.

Fillimisht, ajo u shpreh se eksiztojnë skenarë të ndryshëm në lidhje me përfshirjen e shtetit serb dhe Vuçiqit në këtë sulm terrorist, pasi operacioni ishte përgatitur në përpikmëri.

“Kosova mbeti e tronditur pas një sulmi terrorist që supozohet se është kryer nga Serbia të dielën e kaluar.

Janë shqyrtuar skenarë të ndryshëm në lidhje me atë se për çfarë mund të ishin përgatitur Aleksandar Vuçiq dhe Serbia në lidhje me këtë sulm.

Operacioni dukej se ishte planifikuar me përpikëri, i mbështetur nga Beogradi, i dukshëm nga arsenali i konsiderueshëm i armëve dhe automjeteve të përdorura, i cili u shfaq në mënyrë të dukshme. Koha e sulmit dukej se ishte e ndikuar nga konteksti ndërkombëtar, me Beogradin që ndoshta i interpretonte ngjarjet globale, si konflikti i Nagorno-Karabakut, si inkurajuese për veprime të tilla”, deklaroi Biserko.

Sipas saj, bazuar në informacionet e para nuk mund të përjashtohet mundësia që edhe Rusia ishte pjesë e këtij sulmi, pasi është në interes të saj destabilizimi i rajonit të Ballkanit.

“Vlen gjithashtu të theksohet se Rusia mund të ketë interesat e saj në destabilizimin e Ballkanit, duke i shtuar një shtresë kompleksiteti situates.

Informacioni ka dalë gradualisht, duke treguar ekzistencën e një rrjeti më të madh të përfshirë në sulm, i cili ende nuk është ekspozuar plotësisht. Objektivi, për mendimin tim, dukej se ishte një përpjekje për të marrë kontrollin e veriut të Kosovës dhe për të zgjidhur çështjen e Kosovës përmes ndarjes, një opsion që Beogradi kishte ndjekur. Që nga dështimi i operacionit, Beogradi, veçanërisht presidenti Vuçiq, është përpjekur të distancohet nga çdo përfshirje si organizatorë, megjithëse ky pohim është pritur me skepticizëm. Pyetja kryesore tani është përcaktimi i individëve përgjegjës dhe hetimet në vazhdim pritet të hedhin më shumë dritë mbi këtë çështje”, theksoi ajo.

Ndër të tjera, foli edhe për mosvendosjen e sanksioneve ndaj shtetit serb nga bashkësia ndërkombëtare.

Ajo tha se po diskutohet për vendosje të masave specifike ndaj shtetit serb, pork jo po bëhet me kujdes të madh, shkak i lidhjeve të saj me Rusinë.

“Sa i përket faktit nëse bashkësia ndërkombëtare, veçanërisht SHBA-ja dhe BE-ja, duhet të përshpejtojnë sanksionet kundër shtetit serb dhe presidenti i saj, NATO, SHBA dhe BE janë duke kryer hetime të plota për incidentin. Duket se ata po luftojnë se si të artikulojnë qëndrimin e tyre, veçanërisht pasi të gjithë e kanë dënuar sulmin terrorist. Duket se ekziston një dëshirë për t’i ofruar Vuçiqit një strategji daljeje, ndoshta për shkak të përpjekjeve të tyre për të lidhur Serbinë me Perëndimin. Brenda qarqeve perëndimore po zhvillohen diskutime në lidhje me vendosjen e masave specifike ndaj Serbisë, por drejtimi i këtyre masave mbetet i pasigurt, me gjasë për shkak të lidhjeve të ngushta të Serbisë me Moskën, gjë që kërkon një qasje të kujdesshme”, përmbylli Sonja Biserko për “Bota sot”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rip-600x360

Vdes në detyrë në Jarinjë një polic kufitar i Njësisë Speciale

granit plavaa

Të burgosurit tentuan ta sulmojnë Plavën: Tre të dyshuarit për vrasjen e Liridonës shpërndahen në burgje të ndryshme

shaban liridona

Shaban Murseli pretendon se Milaim Zeka i kishte kërkuar Behgjet Pacollit përmes Naim Murselit 100 mijë euro

Liridona ademaj

Avokati Spartak Ngjela flet për rastin e Liridona Ademajt

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Babai takon Naim Murselin në burg: Djali im nuk ka ditur gjë për vrasjen e Liridonës atë natë

liridona

Fëmijët e Liridonës merren nën kujdestarinë e shtetit suedez

punetor

Demolli: Pas janarit vështirë se do të gjenden punëtorë me pagë 600 euro

pacolli pasuria

Pacolli akuzon “disa njerëz” se po tentojnë ta ngatërrojnë publikun rreth vrasjes së Liridonës

liridona

Publikohet video nga restoranti ku Naimi i çoi fëmijët dhe Liridonën pak para vrasjes

INFO

NA NDIQ