Bislimi: SHBA-të ngritën çështjen shqiptare të Luginës në Konferencën e OSBE-së në Varshavë

ina-online
ina-online

12/10/2023

Ish-anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Faton Bislimi ka thënë se të mërkurën në Varshavë të Polonisë, përfaqësuesja Speciale e SHBA-ve për Barazi Racore dhe Drejtësi, Desirée Cormier Smith, në Konferencën e OSBE-së për të Drejtat e Njeriut dhe Pakicave Kombëtare, ka ngritur edhe çështjen shqiptare në Luginë të Preshevës.

Bislimi përmes një postimi në rrjetin social në Facebook ka shkruar se Smith ka potencuar se “është preokupuese për SHBA-të” fakti që në Serbi, “shqiptarëve etnikë iu merret shtetësia” përmes zbatimit të “kritereve joadekuate të vendbanimit.”

“Si rezultat direkt i angazhimit të vazhdueshëm me Komitetin për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë të SHBA-ve (CSCE) për më shumë se një vit, dhe i takimit që kishim realizuar aty me delegacionin e Luginës së Preshevës në fillim të Marsit, Përfaqësuesja Speciale e SHBA-ve për Barazi Racore dhe Drejtësi, Desirée Cormier Smith, dje, në Varshavë, në Konferencën e OSBE-së për të Drejtat e Njeriut dhe Pakicave Kombëtare, ka ngritur edhe çështjen shqiptare në Luginë të Preshevës.

Smith ka potencuar se ‘është preokupuese për SHBA-të’ fakti që në Serbi, ‘shqiptarëve etnikë iu merret shtetësia” përmes zbatimit të ‘kritereve joadekuate të vendbanimit’ “, ka thënë Bislimi.

Bislimi u shpreh se pasivizimi i shqiptarëve në Luginë si metodë administrative e spastrimit etnik nga ana e Beogradit, tanimë është preokupim zyrtar i SHBA-ve që po ngritet edhe në forumet ndërkombëtare si OSBE-ja.

“Kjo vije edhe si rezultat i drejtpërdrejtë i letrave kongresionale e senatoriale për Luginën drejtuar Sekretarit të Shtetit, Blinken!

Jashtëzakonisht krenar me sukseset e punës sonë, pra të Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane dhe delegacionit nga Lugina”, ka shkruar ndër të tjera Bislimi në Facebook.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_7409

Si më prezantoi këmbimin e territoreve Hashim Thaçi, plani ishte i Edi Ramës dhe Baton Haxhiut” – Agim Bahtiri rrëfen detaje

Leonard ademi

Vëllau i Liridonës: Shumë njerëz po na ofrojnë informacione rreth vrasjes së Liridonës tonë/ Ja ҫfarë thotë për këto informacione

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

vucic kendon

Vuçiq eskalon, publikohet videoja ku këndon dhe kërcen me një këngë që feston vrasjet e policëve

VUCIC kine

Serbia dhe Kina nënshkruajnë memorandum për pagesa në juan

bugajski

Bugajski zbulon planin e Moskës – ja synimi që kishin me Serbinë për Kosovën!

mesuesja e Liridones

Mësuesja e Liridonës: Nuk e harroj momentin kur Naimi me ftohtësi vendosi tre gishta në ballin e saj dhe nuk e përqafoi

vellau haxhi shala

Vëllai i Haxhi Shalës: Po thonë që e ka pengu drejtësinë, pritet që m’u ekstradu

Naim Murseli

“Burg me 5 yje”, Tomë Gashi tregon se ku po mbahet Naim Murseli – ja çfarë ‘rrezikon’ të organizojë

INFO

NA NDIQ