Bislimoski: Do te ketë tarifë të lirë te energjisë elektrike, fillon më 1 dhjetor

Picture of INA
INA

06/10/2023

Amvisëritë do të mund të përdorin tarifën e lirë ditore nga ora 13:00 deri në orën 15:00. Qytetarët do ta kenë këtë përfitim nga 1 dhjetori, ndonëse paraprakisht u tha se mund të vendoset edhe gjatë verës. Kreu i Komisionit Rregullativ për Energji, Marko Bislimovski, thotë se do të vendoset tarifa e lirë dhe se nuk po devijojnë nga synimi, ndonëse paraprakisht nga Elektroshprëndarja thanë se vetëm 170 mijë metra janë digjital dhe do të mund të vendosen me kompjuter, 650 mijë të tjerat do të duhet të vendosen manualisht për t’u përshtatur dhe që kjo të ndodhë, duhet të pritet që sistemi i ri tarifor të hyjë në fuqi më 1 dhjetor.

“Tarifa e lirë fillon nga 1 dhjetori, në periudhën nga ora 13:00 deri në orën 15:00 dhe në dhjetëditëshin e parë të muajit dhjetor, shumica e konsumatorëve, shumica e amvisërive do të kenë qasje në tarifën e lirë. Pra, nuk ka probleme, do të vendoset tarifa e lirë dhe do të jetë një lajm i mirë për qytetarët, veçanërisht për pensionistët, të cilët në periudhën e kaluar kanë thënë qartë se tarifa e lirë i ndihmon shumë në standardin e tyre”, tha Marko Bislimovski, kryetar i KrrE-së.

TË FUNDIT
4 minuta
Xhaferi të hënën i'a dorëzon mandatin Mickoskit
30 minuta
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut
31 minuta
Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek
31 minuta
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
37 minuta
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

ME TE LEXUARA

2 ditë
Kuvendi sot zgjedh qeverinë e re në krye me Hristijan Mickoski
11 orë
Kathimerini: A do të bëhet Mickoski Orbani i izoluar i Ballkanit!?
1 ditë
Spasovski: Nuk ka projekte të reja në programin e qeverisë së re, por projekte që duhet të përfundojnë
40 minuta
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara
1 ditë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
2 ditë
Zjarri në afërsi të Kërçovës ende aktiv
10 orë
Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!
1 ditë
Azizi: Në vitin 2016 ra regjimi i Gruevskit, sot po bie regjimi i Ali Ahmetit (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

talat xhaferi

Xhaferi të hënën i’a dorëzon mandatin Mickoskit

Qeveria E RMV

Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut

vlen ministrat deputetet

Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek

Bilall Kasami

Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi

Qeveria vlen ministrat

Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

deputetet fronti evropian

Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve

xhaka gjermani

Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara

zvicra

Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë

bejxhan iljaz

Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke

INFO

NA NDIQ