Bislimoski: Do të ketë vendim për çmimin e ngrohjes qendrore kur të marrim një konfirmim të fortë për montimin e tubit të ri të ngrohjes në “Bellasicë”

INA
INA

06/10/2023

Vendimin për çmimin e ngrohjes qendrore do ta marrim kur zyrtarisht do të marrim siguri të fortë se do të montohet gypi i ri i ngrohjes në urën “Bellasicë” dhe se do të fillojë të realizohet ai projekt, ndërsa tashmë sipas informatave që kam nuk ka asnjë problem mes EMV-së dhe Qytetit të Shkupit. Me atë vendim nuk do të lejojmë asnjë goditje çmimi për konsumatorët e energjisë termike në Qytetin e Shkupit, tha sot kryetari i Komisionit Rregullator për Energjetikë (KRRE) Marko Bislimoski.

“Shkupi do të ketë ngrohje qendrore, kjo nuk ishte asnjëherë në diskutim. Ajo që KRRE këmbëngul është që ajo të jetë me kosto shumë më të ulëta dhe KRRE nuk do të devijojë nga kjo. Shkupi edhe me infrastrukturën ekzistuese që ka me dy termocentralet mund të furnizohet me energji termike pa asnjë tubacion dhe nuk do të ketë asnjë problem sa i përket furnizimit me energji termike. E gjithë kjo për të cilën po reagojmë është që të na vijë sa më shumë energji termike nga TE-TO për të ulur kostot e gjithë sistemit, tha Bislimoski në përgjigje të një pyetjeje para fillimit të Forumit Ekonomik “Nga kriza deri në zgjidhje: A jemi bërë ekonomi më elastike sot? organizuar nga Fajnans tink.

Ai theksoi se TE-TO siguron energji termike që është 2,5-3 herë më e lirë se çmimi i termocentraleve në qytetin e Shkupit.

“Edhe nëse nuk punon TE-TO, ky do të jetë problem i EMV-së dhe nuk do të përfshihet në përllogaritje. Nëse marrim një vendim çmimi, nuk na intereson nëse është një tubacion më i vogël apo më i madh. Ne do të përfshijmë në llogaritjet që nga TE-TO do të merret 60 deri në 70 për qind e energjisë termike për të ruajtur stabilitetin e çmimeve. Rritja e shpenzimeve në lidhje me këtë sigurisht që do t’i shkojë kushdo që ka probleme me realizimin e saj, theksoi Bislimoski dhe shtoi se nuk do të ketë asnjë problem me furnizim dhe konfirmoi se KRRE nuk do të lejojë asnjë goditje në çmim”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arbnor-Maliqi-LD-1130x635-1

LD: Mos nënçmohen studentët

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Prokuroria do hetojë lidhjet e tij me Pacollin”, eksperti: Divorci dhe transaksionet, çfarë fsheh Naim Murseli

LEN lidhja evropiane per ndryshim

LEN kërkon nga pushteti përgjigje: A është i përfshirë Lupço Palevski edhe në organizimin e rastit të montuar “Monstra”?!

besa

Lulzime Ameti: Vendbanimet shqiptare pa autostrada, Qeveria prioritet kazinot

kufi-bllace

Vikendi i zgjatur, shkakton kolona kilometërshe në kufirin e “Bllacës”

Talat Xhaferi

Xhaferi: Festat kombëtare na tregojnë se duhet të ruhet trashigimia shpirtërore

Carshia-e-Shkupit

Maqedoni/Hoxhallarët para politikanëve, besim i ulët në institucionet e shtetit

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Vrasja e Liridonës, paralajmëron Kerquku: Dikush është në siklet të madh, të bëhen sytë katër

grabitja

Arrestohet shkupjani që grabiti një barnatore në Shkup

INFO

NA NDIQ