Bislimoski: Po bëhen analiza nëse nga 1 korriku do të kthehet rryma e lirë ditore

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/02/2023

Komisioni Rregullator Energjetik (KRRE) vetë e bartë sistemin tarifor dhe tani po analizohet se a është e mundur nga aspekti ekonomik të kthehet rryma e lirë gjatë ditës, thotë Marko Bislimoski, kryetar i KRRE-së.

Sot në emisionin Studio 10 në TV 24, Bislimoski theksoi se një ndryshim i tillë i mundshëm do të ndodh më 1 korrik, kur zakonisht bëhen ndryshime të çmimeve të shërbimeve energjetike.

“Tani duhet të shohim se cili do të jetë prodhimi vendor i energjisë elektrike dhe sipas njoftimeve të EMV-së do të rritet për të paktën 10 për qind. Po analizojmë edhe faktin se kemi një numër të madh të fotovoltaikëve të ndërtuar, që kryesisht ndërtohen nga kompani të mëdha. Dhe pika e tretë është se çmimi i energjisë elektrike kur prodhojnë fotovoltaikët është më i lirë se në pjesën tjetër të ditës. Ai trend do të vazhdojë edhe në verë, kështu që ne jemi duke e analizuar edhe atë element”, tha Bislimovski.

Siç shton ai, tani në periudhën kur rryma ishte më e shtrenjta për shkak të fotovoltaikëve, kemi energjinë më të lirë. Prandaj, thekson ai, është e mundur nëse llogaritjet tregojnë se do të rikthehet rryma e lirë ditore.

“Përfitim më të madh nga kjo do të kenë pensionistët që janë në shtëpi dhe që i kushtojnë shumë rëndësi se si konsumohet energjia elektrike, e përveç kësaj, i paguanin faturat më rregullisht gjatë pandemisë së Kovidit dhe ruajtën likuiditetin e EMV-së”, thekson Bislimoski dhe shton se rryma e lirë çdo ditë EMV-së i kushton 16 milionë euro në vit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet

Mexhiti: 10.000 euro për secilin individ, do të shpërndajmë 49% të aksioneve të ndërmarrjeve shtetërore

ministria-e-kultures-

Mbi tre mijë të punësuar në kulturë pa paga, prej nesër nisin me protesta

tara

Taravari: Rroga mesatare në Maqedoninë e Veriut do të jetë minimum 800 euro (Video)

Jorn-Rohde

Rohde, Serbisë: Shtensionoje situatën, menjëherë!

IMG_1243

Kasami: VLEN do të ndajë 500 milionë euro për komunat shqiptare

improvizim bujar

Pasi mori rolin e kryetarit të Kuvendit, Ziadin Sela në seancën e improvizuar shpalli Bujar Osmanin president të shtetit

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Protesta_Mjeket

Specialistët privatë vazhdojnë me grevën, thonë se kanë presione nga klinikat dhe kolegët më të vjetër

qytetare-1280x899

Shumica e të rinjve përdorin rrjetet sociale, sipas tyre partitë janë burimi më i madh i informacioneve të pasakta

INFO

NA NDIQ