Bislimovski: Çmimin e rrymës do ta përcaktojë EVN HOME!

Picture of INA
INA

22/11/2023

Komisioni Rregullator nuk do të llogarisë dhe përcaktojë më çmimin e energjisë elektrike. Një gjë të tillë do ta bëjë kompania austriake EVN HOME nga 1 janari i vitit 2024, tha kryetari i KRRE-së, Marko Bislimoski.

Ai tha se formula e përllogaritjes nuk do të ndryshohet, se çmimin e ri do ta përcaktojë furnizuesi universal dhe do ta dorëzojë në Komisionin Rregullator dhe rregullatorët do të thonë nëse është i saktë.

“Ne kontrollojmë se si zbatohet sistemi tarifor. A janë kostot e prokurimit në mënyrë, për marzhin, kostot për operatorin e tregut. Nëse nuk janë të mira, do t’i kthejmë dhe do të themi se sistemet tarifore nuk janë aplikuar si duhet”, thotë Bislimoski.

Nuk dihet nëse përveç kontrollimit të vendimit, KRRE do të mund të ndërhyjë edhe në çmim.

TË FUNDIT
4 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
1 ditë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë
2 ditë
Më shumë se 900 mijë vetura të reja në BE, një rritje prej 13.7 për qind
2 ditë
Bislimovski:Jemi duke punuar që tarifa e lirë e energjisë elektrike të zgjatet edhe një orë
2 ditë
Media spanjolle: Zbuloni Shqipërinë, thesarin e paeksploruar evropian

ME TE LEXUARA

1 ditë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë
4 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

LEXO MË SHUMË

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

denar rroga ndihma

Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë

vetura treg

Më shumë se 900 mijë vetura të reja në BE, një rritje prej 13.7 për qind

marko-bislimoski-780x470-1

Bislimovski:Jemi duke punuar që tarifa e lirë e energjisë elektrike të zgjatet edhe një orë

bregdeti

Media spanjolle: Zbuloni Shqipërinë, thesarin e paeksploruar evropian

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

denari-756x420-696x387-1

Paga mesatare neto në mars 40.496 denarë

fature-market

Për 2€ më lirë shporta e konsumit në muajin maj

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

INFO

NA NDIQ