Bislimovski: Nga 10 dhjetori qytetarët do të kenë rrymë më të lirë

Picture of INA
INA

06/10/2023

Tarifa e lirë e energjisë eletkrike fillon  nga 1 dhjetori nga ora 13 deri në 15 ku shumica e amvisërive do të kenë qasje në të. Këtë e bëri të ditur kreu i Komisionit Rregullator për Energjetik, Marko Bislimoski. Sipas tij tarifa e lirë e energjisë elektrike është një lajm i mirë për gjithë qytetarët e veçanarisht për pensionistët.

“Qëllimi i gjithë kësaj është që të merret sa më shumë energji termike nga CHP-ja për të ulur kostot e të gjithë sistemit. TE-TO është i rëndësishëm sepse na siguron energji termike, e cila është dy herë e gjysmë deri në tre herë më e ulët se çmimi i termocentraleve në qytetin e Shkupit”. Komisioni rregullator këmbëngul se do të jetë me një kosto shumë më të ulët dhe siguron se nuk do të devijojnë nga ky synim” – tha Marko Bislimovski, kryetar i KRRE-së.

Bislimoski shtoi se 60-70 për qind e energjisë termike do të merret nga TE-TO për të ruajtur stabilitetin e çmimeve. Energjia elektrike e lirë gjatë ditës u hoq nga 1 janari 2022 kur u vendosën tarifat bllok. Bislimovski poashtu bëri të ditur se këtë vit qytetaërt e Shkupit nuk do të kenë probleme me ngrohjen qëndrore.

TË FUNDIT
35 minuta
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
59 minuta
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
1 orë
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror
2 orë
Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës
3 orë
Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

ME TE LEXUARA

23 orë
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane
16 orë
Angelov shpalli mënyrën e kompensimit të qytetarëve që kanë pësuar dëme nga fatkeqësitë natyrore
1 ditë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
1 orë
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror
23 orë
Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor
16 orë
Nikolloski vitin e ardhshëm do të prezantojë tren urban nga Draçeva në Shkup
1 ditë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

Qendra për Menaxhimin e Krizave.112

QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë

gjykata

Tre të plagosur rëndë nga Maqedonia, vendim i çuditshëm i gjykatës austriake

arme statistik

Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit

INFO

NA NDIQ