Bytyqi: Mbi 650 milionë euro nga Korridoret 8 dhe 10D do të përfundojnë tek kompanitë vendase

Iliria News Agency
Iliria News Agency

21 Prill, 2023

Përfaqësuesit e Qeverisë dhe anëtarët e Komisionit për ndërtimin e korridoreve 8 dhe 10-d do të paraqesin dokumentacionin dhe detajet e kontratës për ndërtimin e këtyre dy korridoreve, në një procedurë të përshtatshme parlamentare, njoftoi Qeveria e Maqedonisë së Veriut.

Zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, Fatmir Bytyqi theksoi për TV21 se ndërtimi i seksioneve të korridoreve 8 dhe 10D janë me interes strategjik për shtetin dhe është investimi më i madh në infrastrukturë në shtet.

Ai theksoi se 51 për qind nga vlera e projektit prej 1,3 miliardë euro, përkatësisht 650 milionë euro, do ta marrin kompanitë ndërtimore vendore.

Bytyqi ka komentuar edhe ligjet e reja që duhet të kalojnë në Kuvend për ndërtimin e korridoreve, pasi që sipas tij me këto ligje ka zgjidhe më të mirë, punime më të shpejta dhe kosto më e lirë.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Pjeter-Shala-850x472-1

​Mbrojtja e Shalës i paraqet disa fotografi dëshmitarit të shtatë

rishi-sunak

Sunak: Kemi kthyer 1800 emigrantë shqiptarë të paligjshëm

musa xhaferi

Xhaferi: Ne nuk e flasim gjuhën e 20%-shit, nga partia na thonë se nuk është koha që gjuha shqipe të emërohet me dinjitet

bujar-1

Osmani: Të hapur ndaj mundësive që ofron pajtimi, dialogu dhe zgjidhja e kontesteve

teuta-arifi

Teuta flet për përçarjet dhe përvjetorin e BDI-së

Ali-Ahmeti2

Ali Ahmeti: Pres që për 3-4 vite të bëhemi pjesë e BE-së

veriu i kosoves zvecan

Sulmohet vetura e policisë me mjete të forta nga protestuesit në Zveçan

gjykimi-spitali-modular-tetov-florin-besimi

Vendimi për zjarrin në Spitalin Modular/ Besimi: Nuk e kam të qartë aktvendimin, jam i pafajshëm

2FA6E074-7C03-40D7-A5F8-CF38916EFFBC

Rreth 100 nxënës të helmuar në veri të Afganistanit

INFO

NA NDIQ