Biznesmeni amerikan me origjinë greke u konvertua në islam, për t’u martuar me Princeshën e Mbretërisë Hashemite të Jordanisë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/03/2023

Dimitrisi 28-vjeçar – apo Xhimi për miqtë e tij – u kthye në Xhamil, siç thuhet në njoftimin zyrtar të familjes. Kjo sepse për të realizuar martesën, kushti ishte që dhëndri të konvertohej në Islam.

Jameel (Jimmy) Alexander Thermiotis, një biznesmen i famshëm greko-venezuelez që jeton në ishullin Andros të Greqisë dhe në SHBA, u konvertua në Islam për t’u martuar me Princeshën Iman Bin Abdulllah, vajzën 26-vjeçare të mbretit Abdullah të Jordanisë. Mbretëresha Rania organizoi një festë private në pallat për dhëndrin dhe vajzën e saj myslimane. Dasma do të bëhet më 12 mars.
Lajmi se Jameel (Jimmy) Alexander Thermiotis, 28 vjeç, një biznesmen i famshëm që jetonte në ishullin grek të Andros, u konvertua në Islam për t’u martuar me Princeshën Iman bin Abdullah, vajzën e madhe të mbretit Abdullah të Jordanisë, pati një jehonë të madhe në Greqi.

Princesha Iman bint Abdullah, e lindur më 27 shtator 1996, është një princeshë jordaneze dhe vajza e parë dhe fëmija i dytë i mbretit Abdullah II dhe mbretëreshës Rania të Jordanisë
Më 6 korrik 2022, Gjykata Mbretërore Hashemite njoftoi fejesën e Princeshës Iman me Jameel Alexander “Jimmy” Thermiótis (lindur më 28 prill 1994 në Karakas , Venezuelë.

Biznesmeni me origjinë greke, Dimitris Thermiotis ka lindur në vitin 1994 në Karakas të Venezuelës.

Ai është djali i Alexandros Thermiotis dhe Corina Hernández, ndërsa ka edhe dy vëllezër e motra më të vegjël, Alexias dhe Alejandros.

Dimitrios e ka marrë emrin nga gjyshi i tij, i cili ishte një nga grekët më të pasur në Venezuelë. I lindur në 1922 në Andros dhe i rritur në ishull, në një moment ai mori vendimin të hapte krahët dhe të shkonte jashtë vendit. Jeta e dërgoi atë në Venezuelë, ku Jimmy Thermiotis, pasi themeloi një sërë kompanish, arriti të siguronte ekskluzivitetin e Dior për vendin.

Çifti kanë qenë së bashku këto 4 vitet e fundit dhe janë takuar në Nju Jork. Princesha Iman përfundoi studimet në Universitetin Georgetown, SHBA, ku studioni edhe babai i saj dhe mbreti Felipe VI.

Lidhja e çiftit ishte një surprizë, pasi sado e vështirë të dukej, ata e mbajtën larg të gjithëve, për një kohë të gjatë, deri në momentin kur Dimitris Thermiotis vendosi t’i propozojë të dashurës së tij.

Çifti planifikon të qëndrojë në Nju Jork pas martesës së tyre dhe kjo do të jetë baza e tyre. Megjithatë, ai do ta ndajë kohën e tij mes Los Anxhelosit, ku Thermiotis mban një shtëpi. Vizitat e shpeshta në Jordani, në Karakas, nuk do të mungojnë! Ata që kanë njohur Xhimin dhe Imanin flasin për një çift veçanërisht të përputhur.

Është zbuluar se mbretëresha e Jordanisë Raina Bin Abdullah organizoi një festë surprizë për dhëndrin e saj mysliman në pallat dhe fotot e festës i publikoi në llogarinë e saj në rrjetet sociale.
Nipi i një familjeje të pasur në Greqi, biznesmeni Jameel (Jimmy) Alexander Thermiotis studioi Administrim Biznesi në Universitetin Ndërkombëtar të Floridës, ku mori një diplomë Bachelor për Administrim Biznesi. Thuhet se Thermiotis është bashkëthemelues i Outbound Ventures LLC, një firmë private në Nju Jork.

Është bërë e ditur se Jameel (Jimmy) Alexander Thermiotis dhe princesha Iman bin Abdullah janë bashkë prej rreth tre vitesh dhe do të martohen me një ceremoni martesore që do të mbahet më 12 mars.

Thuhet se lidhja e çiftit ishte e njohur vetëm në familje prej kohësh dhe u mbajt e fshehtë për shkak të bindjeve të tyre fetare.

Mbretëresha Rania zbuloi në mbishkrimin e një videoje në Facebook se vajza e saj 26-vjeçare do të martohet javën e ardhshme, të dielën më 12 mars.

“Herën e parë që e mbajta në krahë vajzën time, e dija se jeta ime nuk do të ishte kurrë e njëjtë. Për një javë, ajo do të bëhet nuse. Imani im i çmuar, jam shumë e lumtur për ty dhe shumë krenare për gjithçka që je”, ka shkruar në mbishkrim mbretëresha Rania.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

SHBA-Amerika-Kosova

Pas sulmit në Banjskë, ShBA-ja ishte shqetësuar se Serbia po përgatitej për pushtim ushtarak të Kosovës

Ursula von der Leyen

Parlamenti Evropian bën thirrje për heqjen e menjëhershme të masave ndaj Kosovës

euro

Nga sot rritje e re e rrogave të funksionarëve në Maqedoni, rrogat deri 2700 euro në muaj

Blinken

Blinken përmend vajzat shqiptare që kanë “pushtuar” Amerikën dhe restorantin e traditës shqiptare në Nju Jork

pasaport

MPB: Nga sot caktimi i termineve për dokumentet personale mund të caktohen në mënyrë elektronike

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

tabela-open-balkan-ballkani-hapur

Tregu i vetëm i punës në Maqedoni të Veriut, Shqipëri dhe Serbi

Aleksej Navalny

Disa orë para funeralit të Alexei Navalny, familja nuk kanë një makinë për të transportuar trupin

INFO

NA NDIQ