Biznesmeni flet me shifra: Ja sa shpenzuan shqiptarët e Kosovës në Shqipëri gjatë vitit 2023

Picture of ina-online
ina-online

04/06/2024

I ftuar në emisionin GoodMorning Albanians në Euronews Albania, biznesmeni, Agim Shahini tha se kosovarët kanë shpenzuar mesatarisht 1 miliard euro në Shqipëri përgjatë vitit 2023.

Megjithëse vitin e kaluar Shqipërinë e vizituar 8 milionë shqiptarë nga Kosova, këtë vit një pjesë e madhe po i drejtohen Greqisë, kjo dhe për shkak të liberalizimit të vizave.

“Kosovarët nuk janë vetëm ata të sezonit, ata gjithmonë e vizitojnë Shqipërinë. Nëse e analizojmë për gjatë gjithë vitit, Shqipërinë e kanë vizituar mesatarisht 8 milionë shtetas nga Kosova. Çdo kosovar ka ardhur më shumë se 4-5 herë brenda vitit. E përkthyer kjo në para, Kosova brenda vitit të kaluar ka shpenzuar mesatarisht rreth 1 miliard euro në Shqipëri” tha Shahinim

Ai shtoi se çmimet e larta po ndikojnë në zgjedhjen e vendit ku shqiptarët e Kosovës duan të kalojnë pushimet. Sipas tij pronaret e hoteleve duhet të marrin parasysh konkurrencën në rajon.

“Edhe oferta e hotelerisë dhe turizmit është rritur shumë dhe kjo duhet te rishikohet. Në hotelet shqiptare nuk mund të gjesh ofertë nën 150 euro. Prandaj hapja e tregutduhet të bëjë që secili pronar të marrë parasysh konkurrentët” tha ai.

TË FUNDIT
13 minuta
Presidentja Osmani takoi homologen Davkova
40 minuta
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
1 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
5 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
5 orë
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
5 orë
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së
24 orë
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër
5 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
2 ditë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën
22 orë
Shtrenjtohet buka
1 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
1 ditë
Optika Indzi, dyqani më i mirë për syze optike dhe të diellit në Kumanovë
19 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1718289433212

Presidentja Osmani takoi homologen Davkova

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

takim ministror

Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së

biden macron

SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

Afrim Gashi

Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

shota made in albania

Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”

INFO

NA NDIQ