Veprimtari dhe biznesmeni i njohur nga Medvegja takoi kryeparlamentarin Konjufca

INA
INA

02/02/2024

Veprimtari dhe biznesmeni nga Medvegja, Muharrem Salihu sot ka realizuar një takim me kryeparlamentarin e Kosovës, Glauk Konjufca.

“Sot në Prishtinë pata nderin te takoj kryetarin e Kuvendit te Republikes se Kosovës shkelqesin e tije z. Glauk Konjufca.
E komplimentova për punen dhe sukseset drejt integrimeve europiane dhe vlerave te perbashketa.

Kemi diskutuar tema të shumta duke shkëmbyer pikëpamjet dhe perspektivat tona, duke i vlerësuar ato në mënyrë reciproke e kuptimplotë te cilat hapin rrugë të reja bashkëpunimi në të mirën e bashkesise shqipetare ne Serbi.
Angazhimi im i deritanishem, do te mbetet edhe me tutje perkushtimi ime primar ne sensibilizimin e institucioneve nderkomtare per poziten e renduar te shqiptareve ne Serbi.

Mundesia e kandidimit tim per Deputet ne Parlamentin Europian, do te ishte edhe nje rast tjeter per te bere me shume e me mire.

Në veçanti kërkova vëmendjen e Kryetarit Konjufca për disa çështje urgjente si:

*Gjate regjistrimit te popullsisë ne Kosovë, shqiptaret e përndjekur nga trojet e veta në Serbi të regjistrohen si refugjatë dhe të pajisën më karta identiteti si refugjatë të barasvlershme me dokumentet e identitetit të shtetasve kosovarë. Kjo do tu mundësonte realizimin e të drejtës për të votuar .

*Të mudësohet pjesëmarrja në konkurim për grante qeveritare për zhvillim,veçanërisht për kulturë dhe zhvillimin ekonomik.

*Mbështetja për ngritjen e kategorisë së pikës kufitare në veri-lindje Mutivod që të lejohet qarkullimi i mallrave gjë që do të ndihmonte ndërmarrjet e mesme dhe të vogla”, thuhet në njoftimin e biznesmenit Salihu. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

radoicic radojcic spiric

VIDEO: Radoiçiq grushton ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës së Veriut

Oleksiy Goncharenko

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron!

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Njëri 6 muaj burgim, tjetri 6 mijë euro gjobë – dënohen dy serbët për sulm ndaj KFOR-it në veri

bislimi-petkovic-lajcak

Nis takimi trepalësh në Bruksel për çështjen e dinarit serb

arbana xharra enes goga

Gazetarja Arbana Xharra fiton betejën ligjore kundër Kryeimamit Enes Goga, ky është vendimi

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Anulohet seanca e sotme ndaj ish-krerëve të UÇK-së

reinhard_butikofer

Eurodeputeti gjerman: Serbia me Vuçiqin, ka zero shanse për BE

vjosa Osmani

Osmani e përfaqëson Kosovën në samitin për Ukrainën në Tiranë

plaku milaim motel

Nxehet Plaku: O Pleq dinja hallin vetit, mos shkoni në motele mu ba horë e me vdekë aty? (VIDEO)

INFO

NA NDIQ