Biznesmeni tetovar blen ” Shik Jellakun” në Tetovë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/02/2022

Askush nuk do ta kishte paramenduar se një biznesmen do të blejë ” Shik Jellakun” e malazezit Daka Davicovic informon TetovaSot. Dhe lajmi kryesorë ka të bëjë edhe me blerjen por me me faktin që këtë e ka bërë një biznesmen nga Tetova që nuk ka lejuar që në zemër të këtij qyteti shqiptarësh të qëndrojë si një hije e zezë një projekt i financuar nga një malazez apo sic në fakt njihet në Tetovë, si një serb.
Por blerja e “Shik Jellakut” nuk përfundon këtu për shkak se ndërtimi i saj do të jetë edhe projekti më i bukur në Tetovë.
Investime e tilla poashtu janë një lajm i madh edhe për zbutjen e papunësisë dhe krijimin e vendeve të reja të punës që do tu mundësohet vetë qytetarëve tanë të punojnë në vendlindje me kushte dhe paga më dinjitoze.
Blerja e Shik Jellakut ka treguar edhe anën tjetër se tetovarët nuk e kanë në gjak që tokën e tyre tua dhurojnë të tjerëve sidomos atë ta kenë në pronësi malez apo serb kur dihen raportet me ta sidomos në të shkuarën jo të largët.

Dhe në fund. Projekti i “Shik Jellakut” tani duhet të merr kahje tjetër dhe të gjithë duhet të bëhen pjesë e këtij projekti për të nisur sa me shpejt si institucionet lokale edhe ata qendrore që Tetova të duket më e bukur me një projekt gjigand.
TetovaSot posedon edhe dokumentin e shitblerjes edhe pronarin e ri të Shik Jellakut, por në ditët në vijim do të prezentojmë edhe projektin gjigand edhe pronarin e ri që Tetova do të duket ndryshe pas ndërtimit. /Tetovasot/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

azerbejxhan

Hiqen vizat mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

xhaferi-1-750x430

Xhaferi: Korridori 8 do të ndërtohet deri në vitin 2027

INFO

NA NDIQ