Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

Picture of INA
INA

13/06/2024

Gjigandi gjerman i gazit, Uniper ka njoftuar se ka ndërprerë kontratat afatgjata të furnizimit me gaz me Gazprom

Kompania gjermane Uniper ka fituar një arbitrazh prej shumë miliardë eurosh kundër ish-furnizuesit afatgjatë Gazprom, duke e lejuar atë të prishë kontratat e furnizimit me gaz.

Vendimi shënon një fitore historike për Uniper, i cili duhej të shpëtohej nga qeveria gjermane në vitin 2022 pasi Gazprom fillimisht ndërpreu dhe më vonë pezulloi furnizimet, duke e detyruar grupin të blinte vëllime zëvendësuese me çmime të larta në treg, raporton reuters.
Ai gjithashtu ndërpret lidhjet e fundit të mbetura të asaj që ishte një partneritet energjetik dhjetëvjeçar midis Berlinit dhe Moskës, i cili u ndal papritur pas sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës në vitin 2022.

Uniper tha se vendimi i gjykatës së arbitrazhit në Stokholm më 7 qershor, pjesë e një procesi që kompania filloi në fund të vitit 2022, i mundësoi asaj të ndërpresë kontratat ekzistuese të furnizimit me gaz, të cilat ligjërisht ekzistojnë ende edhe pse nuk furnizohej me gaz. Kjo kontratë do të ishte e vlefshme edhe për dhjetë vjet, deri në vitin 2035.

Gjykata gjithashtu i dha firmës më shumë se 13 miliardë euro (14 miliardë dollarë) dëmshpërblim për vëllimet e gazit që nuk furnizoheshin nga Gazprom që nga mesi i vitit 2022, kur grupi shtetëror rus ndërpreu për herë të parë furnizimet e kontraktuara.

TË FUNDIT
4 orë
Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!
4 orë
Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?
5 orë
Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë
23 orë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione
1 ditë
Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj

ME TE LEXUARA

1 ditë
Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj
23 orë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione
5 orë
Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë
4 orë
Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?
4 orë
Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!
1 ditë
Çfarë bëri atentatori i Donald Trump 48 orë përpara se të qëllonte ish-Presidentin amerikan

LEXO MË SHUMË

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?

Biden

Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë

denar

Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

merkel

Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Çfarë bëri atentatori i Donald Trump 48 orë përpara se të qëllonte ish-Presidentin amerikan

roberta metsola

Roberta Metsola rizgjidhet në krye të Parlamentit Evorpian

orban

Zyrtarët e lartë të BE-së do të bojkotojnë takimet jozyrtare të organizuara nga Hungaria

dry falimentim biznes

Mbi 1800 kompani janë mbyllur gjatë 2024 në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ