Blerim Bexheti i ankohet Afrim Gashit: SMS dhe e-mail porositë i marrim vetëm maqedonisht

Picture of INA
INA

05/07/2024

Koordinatori i grupit parlamentar të Frontit Europian, Blerim Bexheti i është drejtuar kreut të Kuvendit Afrim Gashi me një letër, ku shpreh vërejtjet e tij për përdorimin e gjuhës shqipe nga shërbimet në Kuvend, përcjell TV21. Bexheti kërkon që sms porositë por edhe njoftimet me e-mail, shërbimet t’i dërgojnë edhe në gjuhën shqipe.

Theksojmë se në përputhje me nenin 3, nenin 4 (1) dhe nenin 6(1) të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Kuvendi është i detyruar sipas detyrës zyrtare të sigurojë që: përdorimi, komunikimi dhe procedurat të zhvillohen në gjuhën të cilën e flasin të paktën 20% e qytetarëve she shkrimin e saj”, thuhet mes tjerash në letër./tv21.tv

 

TË FUNDIT
38 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
3 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
5 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
5 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
5 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

ME TE LEXUARA

12 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
38 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
1 ditë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
12 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
1 ditë
BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari
9 orë
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
1 ditë
26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

ahmeti-kasami-696x336-1

Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu

INFO

NA NDIQ