Blinken akuza Rusisë: Kryen krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Ukrainë pothuajse çdo ditë

ina-online
ina-online

20/09/2023

Kreu i diplomacisë amerikane, Antony Blinken akuzoi sot Rusinë se po kryente krime kundër njerëzimit në luftën e saj në Ukrainë.

“Rusia kryen krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Ukrainë pothuajse çdo ditë”, tha ai në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, menjëherë pas ndërhyrjes së presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

Ndërkohë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se prania e Rusisë në Këshillin e Sigurimit ishte “jolegjitime” dhe “fuqia e vetos në duart e agresorit është ajo që e ka shtyrë OKB-në në këtë ngërç”.

Zelensky theksoi se “në rast të mizorive masive, fuqia e vetos duhet të pezullohet dhe Asambleja e Përgjithshme e OKB-së duhet të ketë fuqinë për të anashkaluar veton”.

Duhet të pranojmë se OKB-ja e gjen veten në një ngërç për çështjen e agresionit. Njerëzimi nuk i mbështet më shpresat te OKB-ja kur bëhet fjalë për mbrojtjen e kufijve sovran të kombeve. Por unë nuk do të isha këtu sot nëse Ukraina nuk do të kishte propozime për zgjidhje.

“Por, nuk është vetëm agresioni rus kundër Ukrainës. Shteti terrorist është i gatshëm të minojë të gjitha digat e normave ndërkombëtare që synojnë të mbrojnë botën nga luftërat. Dhe u jam mirënjohës të gjithë atyre që e kanë njohur agresionin rus si shkelje të Kartës së OKB-së”, tha ai.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

OBSH

OBSH: Sëmundjet në Gaza mund të jenë edhe më vdekjeprurëse se sulmet ajrore

joshka fisher

Një “rrufe” bërthamore nga Joshka Fischer

bora-3

Në Siberi, -50 gradë – Moska sheh rekord të reshjeve të borës që shkaktuan vonesa dhe anulime të shumta të fluturimeve

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

policia-franceze-france

Sulm në Paris me thikë e çekan: Një person i vdekur, dy të plagosur

spitali - Gaza

Dita e 57 e LUFTËS! Më shumë se 15 mijë viktima në Gaza, Hamas “breshëri raketash” në Tel Aviv, Izraeli: Nuk ka armëpushim

gaza palestina izrael

IDF ka krijuar “mekanizmin e dekonfliktit” të Gazës me kërkesë të SHBA

erdogan-putin

Rivalitet mes Turqisë dhe Rusisë në Azinë Qendrore

gaza palestina izrael

Ushtria izraelite njofton se ka goditur 400 objektiva në Gaza në 24 orët e fundit

INFO

NA NDIQ