Blinken do ta theksojë rolin e liderit të Maqedonisë së Veriut në OSBE dhe përkrahjen e aleatëve për Ukrainën

Picture of INA
INA

28/11/2023

Sekretari amerikan i Shtetit, Entoni Blinken do të merr pjesë në Mbledhjen ministrore të OSBE-së në Shkup, ku do të flasë për rolin kryesor të Organizatës në promovimin e sigurisë së thelluar në rajon dhe do t’i falënderohet Maqedonisë së Veriut për rolin e saj të liderit, kumtoi mbrëmë Departamenti i Shtetit.

Blinken sot merr pjesë në mbledhjen ministrore të NATO-s në Bruksel, ndërsa për vizitë në Maqedoninë e Veriut vjen nesër, ku më 29 dhe 30 nëntor mbahet mbledhja e ministrave të OSBE-së, deklaroi zëdhënësi Methju Miler.

“Gjatë vizitës në Maqedoninë e Veriut, sekretari shtetëror do të angazhohet me kolegët nga OSBE-ja për riafirmimin e angazhimeve të fuqishme të SHBA-së në OSBE dhe misionit kryesor të organizatës që të promovojë siguri, stabilitet dhe bashkëpunim mes shteteve, me theks të posaçëm në të drejtat e njeriut dhe zgjidhjes së qetë të kontesteve”, tha Miler.

Blinken po ashtu do ta theksojë rolin që OSBE-ja e luan në promovimin e sigurisë së thelluar në rajon dhe do t’i falënderohet Maqedonisë së Veriut për rolin e saj të liderit, thuhet në kumtesë.

Xhejms O’Brajan, ndihmës sekretar shtetëror i SHBA-së për Evropë dhe Euroazi në brifing deklaroi se në mbledhje Blinken do të flasë edhe për përkrahjen e SHBA-së dhe aleatëve për Ukrainën.

Nga Shkupi ai do të udhëtojë në Lindjen e Afërt, në Izrael dhe EBA. Në Izrael ai do të bisedojë për “të drejtën e Izraelit për mbrojtje nga Hamasi” në pajtim me ligjet humanitare ndëtrkombëtare, si dhe për përpjekjet për lirimin e pengjëve të tjerë. Do të bisedojë edhe për krijimin e ardhshëm të shtetit palestinez.

Në Dubai ai do të marrë pjesë në Konferencën klimatike të KB-së, KOP28, ku me liderët globalë do të bisedojë për vazhdimin e luftës me ndryshimet klimatike.

TË FUNDIT
3 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
3 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
3 orë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
4 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
17 orë
Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024

ME TE LEXUARA

3 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
24 orë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
3 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
23 orë
Sot nis sesioni pranveror treditor i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në agjendë edhe Kosova
23 orë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së
18 orë
Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër
18 orë
O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës
18 orë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare

LEXO MË SHUMË

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

Perparim-Rama

Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

kombetarja kuq e zi

Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024

kler caku

Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)

grenell thaci

Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare

Jim O’Brien Xhim Obrien

O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës

sllavjanka

Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër

INFO

NA NDIQ