Blinken reagon për situatën në veriun e Kosovës

INA
INA

26 Maj, 2023

Reagon Sekretari Blinken: E dënojmë fuqishëm aksionin e Qeverisë së Kosovës, Kurti t’i ndalë masat e dhunshme

Sekretari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Antony Blinken, ka reaguar për situatën në Veriun e Kosovës.

Ai ka shkruar në Twitter se “dënon fuqishëm veprimet e Qeverisës së Kosovës” që sipas Blinken po përshkallëzojnë tensionet në veri dhe po shtojnë jostabilitetin.

”I bëjmë thirrje kryeministrit Albin Kurtit të ndalojë menjëherë këto masa të dhunshme dhe të ripërqendrohet në Dialogun e lehtësuar nga BE”, ka shkruar ai ndër tjerash.

Sot gjatë tërë ditës ka pasur tensione në Veriun e Kosovës.

Serbët lokalë penguan kryetarët shqiptarë që të hyjnë në objektet e komunave veriore dhe për këtë intervenoi Policia e Kosovës.

 

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

antoni-blinken

Blinken reagon për situatën në veriun e Kosovës

ushtria-serbe

Ministri serb i Mbrojtjes: Nuk përjashtojmë asnjë përgjigje adekuate të Serbisë

kurti kfor

Përplasjet e dhunshme në veri të Kosovës, Komandanti i KFOR-it takohet me Kurtin

izmir zeqiri

Katër kryetarë të komunave hyjnë në objektet komunale, asistohen nga Policia e Kosovës

veriu i kosoves policia kosoves

Pesë policë të lënduar në veri dhe katër vetura dëmtuara

bujar osmani albin kurti

Takimi Osmani-Kurti: Bashkëpunimi rajonal është hallkë kyçe në forcimin e sigurisë

veriu i kosoves

Bielamowicz: Vuçiqi si Milosheviçi, orkestroi eskalim të ri në Kosovë

kuvendi-parlamenti

Kuvendi votoi ligjet për ndërtimin e korridoreve 8 dhe 10D

autobus te kosoves kompani

Kurti: Kompanitë transportuese shqiptare të Kosovës mbështetje protestave për Vuçiqin në Beograd

INFO

NA NDIQ