Bllacë-Shkup: Tuneli si kufij i dytë

ina-online
ina-online

30/07/2023

Edhe pse një muaj më parë pikërisht ky tunel ia morri jetën tre personave, shoferët që kalojnë prej Kosovë në Maqedoni dhe anasjelltas, nuk mbushen mend.

Tuneli i parë pas kufirit mes Kosovës dhe Maqedonisë u bë si një kufi shtesë. Siç mund ta shihni, me muaj të tërë po punohet në këtë tunel, por nuk po përfundojnë. Duke tentuar që sa më shpejt të kalojnë tunelin, diku para një muaji humbi jetën një familje e tërë. E kamera e jonë xhiroi edhe sot vetura që duan sa më shpejt të kalojnë dhe hyjnë në të kuqe. Pothuajse 30,40% e veturave nuk e respektojnë semaforin që është i vendosur. Edhe sa do zgjasin punimet në këtë tunel nuk e dimë por ajo që është e sigurt është se mund të ketë pasoja dhe viktima edhe më shumë. Kalimtarët që kalojnë shpesh këtë rrugë na thanë se ka pas përleshje fizike për shkak se njëra veturë ja zen rrugën veturës tjetër por siç thash, ka pas edhe viktima.

E kaosin e vërtetë mund ta shihni kur të formohet kolona nga krushqit.

E shenjat nga aksidentet ishin të dukshme menjëherë pas tunelit.

Edhe sot, sikur edhe plot ditë tjera nuk pamë askënd duke punuar në këtë tunel. Pyetëm në Ndërmarrjen publike “Rruget shtetërore të Maqedonisë” se cili është afati përfundimtar kur duhet të përfundojnë punimet, e nga atje na thanë:

“Afati i përfundimit te projektit Shkup-Blacë , rehabilitimin e magjistrales është 11.10.2023. Një pjesë e madhe e kësaj rruge është asfaltuar, por kjo në vend si ta ul numrin e aksidenteve po ndodh e kundërta. Në të shumtën e rasteve mungesa e sinjalizimit adekuat si dhe shpejtësia e madhe shkaktojnë aksidente që jo rrallë herë janë fatale”./KlanMacedonia

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ali-ahmeti-sllupcan

Tropoja e shpallë “Qytetar Nderi” Ali Ahmetin

IMG_6975

Ferati: Ja kush qëndron pas protestave kundër paraleles shqipe në Çashkë

Talat Xhaferi3

Xhaferi: Autoritetet ta zbardhin deri në fund rastin me Vanjën

ndertim

Në Maqedoni hipotekat ulen, ndërtimet dhe kreditë nuk ndalen

vrasesit vanja palevski

Palevski kishte disa akuza penale

IMG_6973

Ky është babai i 14 vjeçares së vrarë në Shkup duke e sjellur në gjykatë

IMG_6974

“Me pas ditë që e ka bo djali jem atë ditë, ai sot s’ish gjallë” – Babai i Naim Murselit flet pasi arrestimit të djalit të tij(VIDEO)

IMG_6971

Ziadin Sela: ASH-së i takon anëtari në KSHZ, Lëvizja Besa ka përfaqësuesin e LSDM-së dhe Izet Mexhiti ka përfaqësuesin e BDI-së (VIDEO)

Bilall Kasami

Kasami: Ky pushtet nga frika e humbjes, ka vendosur të manipulojë zgjedhjet

INFO

NA NDIQ