BMW reagon për modelin më të fundit të Mercedes, “i tmerrshëm’’

0

Ata janë, natyrisht, rivalë gjermanë prej kohësh, por çdo ditë nuk dëgjon se njëra anë ofron kritika të drejtpërdrejta aq sa duke e quajtur anën tjetër ‘’të tmerrshme’’. Megjithatë, kjo është pikërisht ajo që ndodhi së fundi në Frankfurt Motor Show, sipas një raporti nga Motoring.

Duke folur për mediat australiane në shfaqje, zëvendëspresidenti i lartë i BMW’së për Azinë dhe Afrikën e Jugut, Hendrik von Kunheim erdhi menjëherë dhe thoshte hapur se kamioni i ri i X i Mercedesit ishte i tmerrshëm.“E pashë atë makinë në Gjenevë dhe unë u zhgënjeva shumë,” tha ai. “Ata mund të bëjnë më mirë. Ata ndërtojnë makina fantastike, por kjo ishte një zhgënjim.”Mbështetja e BMW-së në X-Class vjen me asnjë sasi të vogël të ironisë, duke marrë parasysh pritjen e vakët në të mirë të konceptit të ri të automjetit X7 me madhësi të plotë SUV që ka marrë që nga debutimi i tij zyrtar në Frankfurt. Forma e shkrirë, e rëndë dhe monstruoza e veshkave kanë tërhequr kritika të konsiderueshme nga mediat dhe tifozët e BMW-së, me një përdorues të mprehtë në forumet e Bimmerpost duke sugjeruar se një sabotues nga Mercedes duhet të jetë në ekipin e dizajnit X7.

Megjithatë, kritika e Hendrik von Kunheim nuk duket të jetë e barabartë me pamjen e marrjes së re të Mercedes, por me cilësinë e ndërtimit. X-Klasa është e bazuar në Navara Nissan – më mirë e njohur në SHBA si Nissan Frontier – dhe von Kunheim thuhet se dëgjoi media duke e quajtur atë të lirë dhe plastik dhe jo diçka që do të prisni nga Mercedesi.

Në të njëjtën kohë, von Kunheim tha se një rimorkio BMW ishte sigurisht një mundësi dhe konfirmoi se prodhuesi i automobilave ishte duke kërkuar në segmentin për tregjet evropiane dhe aziatike, njësoj si X-Class. Një makinë e tillë ka të ngjarë të bazohet në një nga automjetet BMW të sportit dhe të marrë një qasje më luksoze për Mercedes./