Bogoevski e fiton gjyqin ndaj Ahmetit dhe Xhaferit në Gjykatën Supreme

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13 Janar, 2022

Gjykata Supreme ka vendosur në favor të ish-oficerit të inteligjencës Slobodan Bogoevski, pas kërkesës për rishqyrtim nga Ali Ahmeti dhe Musa Xhaferi.

Ahmeti dhe Xhaferi fillimisht e paditën Bogoevskin para gjykatës civile për shpifje dhe fyerje, gjegjësisht pas dëshmisë së tij në Gjykatën e Qarkut në Nju Jork në vitin 2014, në rastin “Maxhar Telekom”, shkruan Fokus, përcjell agjencia e lajmeve INA.

Bogoevski më pas dëshmoi se zyrtarët e BDI-së kanë marrë ryshfet prej 7.5 milionë euro për të garantuar se asnjë operator tjetër telekomunikacioni nuk do të hyjë në tregun maqedonas.

Bogoevski nuk ka qenë përgjegjës për shpifjen, gjegjësisht gjykatat kanë vendosur në favor të tij dhe tani aktgjykimet janë vulosur nga Gjykata Supreme.

Në aktgjykimin e marrë nga “Fokus” thuhet se për një mendim të dhënë në procedurë gjyqësore, i pandehuri nuk mund të përgjigjet për shpifje dhe fyerje, sepse ajo deklaratë është dhënë para zyrtarëve.
Ahmeti dhe Xhaferi do t’i paguajnë Bogoevskit shpenzimet gjyqësore prej rreth 500 euro.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5224

Taravari: Nëse lejohet rikthimi i Gruevskit, ASH do ta shyrtojë pjesëmarrjen në Qeveri

Screenshot_2023-09-22-22-29-57-752-edit_com.android.chrome

Driton Kuka: Me zjarr, ujë dhe me xhudon e Kosovës s’ka lojë

Agim islami2

Amnistia / Agim Islami: Kriminelët është më me rëndësi të lirohen, sesa të pafajshmit!

Arben Taravari

Taravari: Ligji për Amnisti kalon javën e ardhshme

duhan cigare

Fëmijëve u shiten cigare me copë para shkollave në Tetovë (VIDEO)

shkolle arsimtari nxenesi

Skandal në shkollën shqipe, mësuesi godet e ofendon rëndë nxënësit: O psikopat, a e di se çfarë të bëjë

Klinika-Shkup

Shënon rritje numri i pacientëve me grip, por edhe me Covid-19 në Maqedoni

bajram begaj OKB

Begaj ua kërkon njohjen e pavarësisë së Kosovës tri vendeve afrikane

kurti zvicer berset

Kryeministri Kurti në Zvicër takoi​ Presidentin e Konfederatës zvicerane, Alain Berset

INFO

NA NDIQ