Bogujevci në Parlamentin e KiE-së tregon shenjat në duar të shkaktuara nga plumbat e ushtrisë serbe

Picture of ina-online
ina-online

09/10/2023

Në debatin e mbajtur në Parlamentin e Këshillit të Evropës për situatën në veri të Kosovës pas sulmit terrorist të 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit, nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci i është kundërpërgjigjur anëtares serbe Biljanta Pantiq, duke ia treguar shenjat në duar që i ka nga plumbat që kishte marrë nga ushtria serbe si 13-vjeçare.

“25 vjet më parë si 13-vjeçare i kam mbijetuar një masakre të ushtrisë serbe, që atëbotë ishte udhëhequr nga njerëzit që ende udhëheqin Serbinë tash. Si 13-vjeçare unë mbeta e shtrirë në një grumbull të trupave të familjes sime me 16 plumba.

Sot kam ende këto shenja në dorë, e pjesët tjera të trupit tim. E të shoh 25 vjet pas, që vazhdimisht sulmohemi verbalisht dhe në mënyra tjera, së fundi edhe me sulm terrorist, është e papranueshme.

Mjaft është mjaft. Kurrë nuk ka pasur kërkim falje, nuk ka pasur asgjë të ndërmarrë për të sjellë drejtësi, jo vetëm për atë çfarë ka ndodhur atëherë, por edhe tash. Njerëzit që kryen sulm terrorist më 24 shtator janë në Serbi, e nuk po gjykohen”, tha deputetja e Vetëvendosjes, Bogujevci. Në masakrën më 28 mars të vitit 1999 u vranë nga njësi paraushtarak serb “Akrepat” 16 anëtarë të familjeve Bogujevci, Duriqi dhe Llugaliu.

TË FUNDIT
11 minuta
Haxhi Qamilët e sotëm ata që deri dje nuk e njohën shtetin e Kosovës e qëndruan kokulur para flamurit shtetëror
48 minuta
BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024
51 minuta
Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja
1 orë
Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin
2 orë
Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

ME TE LEXUARA

1 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
17 orë
Taravari e nisi me shkarkim të drejtorëve ekonomikë! Deri të premten pritet të zgjidhet problemi i sallave kirurgjike
51 minuta
Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja
1 ditë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë
16 orë
Shqipëria përshëndetet me EURO 2024, nuk pati fat përballë kampionëve
48 minuta
BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024

LEXO MË SHUMË

IMG_3571

Haxhi Qamilët e sotëm ata që deri dje nuk e njohën shtetin e Kosovës e qëndruan kokulur para flamurit shtetëror

tifozet kuq e zi

BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024

qehaja siljanovska

Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja

vucic kurti

Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati

daniel server

Daniel Serwer: Suksesi i Kosovës s’i konvenon Vuçiqit

kirurg kozmetik

Kirurgut kozmetik i ndalohet ushtrimi profesionit në Austri, tani punon në Maqedoni

arme statistik

Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit

INFO

NA NDIQ