Bojkoti i mësimit, Neziri: Jemi në proces të vendosjes së pajisjeve kalorifer ngrohje

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/02/2022

Gjysmëvjetori i dytë nuk filloi për nxënësit e fshatit Odër pasi prindërit bojkotuan mësimin si rezultat i klasave të ftohta nga defektet e sistemit të ngrohjes dhe dritareve të aluminit, për këtë komuna e Tearcës dhe Ministria e Arsimit dhe Shkencës u zotuan që sa më shpejtë do të gjejnë zgjidhje për këtë problem, kryetari i komunës, sot Nuhi Neziri tha se janë në proces së vendosjes së pajisjeve kalorifer ngrohje elektrike.

Prindërit kërkuan zgjidhje që në këtë kohë sa ka mbetur deri në pranverë të sigurohen mjete për ngrohje në klasa që të vazhdojë procesi shkollor, ndërsa intervenimet tjera si pajisja me sistem të ri të ngrohjes, ndryshimi i dritareve, renovim i tualeteve dhe lyerja e shkollës të vazhdojë në qershor.

Ministri i Arsimit dhe Shkencës (MASH), Jeton Shaqiri tha se komuna ka gjetur zgjidhje për problemin me ngrohjen në shkollën e fshatit Odër.

Kryetari i Komunës së Tearcës, Nuhi Neziri tha se janë në vendosje të disa pajisjeve kalorifer ngrohje elektrike të cilat kanë normalizuar hapësirat shkollore.

“Besoj se do përfundojmë me montimin e tyre (deri në fund të javës), mjeshtri është në shkollë duke punuar për ta kryer punën”, tha Neziri.

Ndryshe. investimi nga e para për sistemin e ngrohjes dhe ndërrimin e dritareve nga ana e komunës është paraparë në bëhet gjatë pushimeve verore të këtij viti.

TË FUNDIT
4 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
4 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
5 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
5 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
5 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

ME TE LEXUARA

5 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
BDI-ja nuk propozoi kandidat për nënkryetar të Kuvendit, Mitrevski, Milloshoski dhe Bendeska kaluan pragun e parë
24 orë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh
2 ditë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
5 orë
Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)
1 ditë
Në këtë kohë do të falet Bajrami i Kurbanit në Maqedoninë e Veriut
24 orë
Filloi sezoni turistik, policia shqiptare do jetë me orare shtesë
2 ditë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
5 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

LEXO MË SHUMË

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

roaming-800x445

Zero roaming me BE-në deri më 2027

INFO

NA NDIQ