“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin

Picture of ina-online
ina-online

19/05/2024

Të shkosh me pushime është emocionuese, por mund të jetë gjithashtu e kushtueshme, shkruan Katie Collier në një artikull të botuar në të përditshmen britanike “The Bolton News”.

Për t’ju ndihmuar të vendosni për destinacionin tuaj të ardhshëm, Aeroporti i Mançesterit ka renditur nëntë vendet më të lira për të kaluar pushime të paharruara.

Nga Shqipëria në Poloni, ekzistojnë shumë opsione me fluturime të disponueshme nga shumë linja ajrore.

Një studim i fundit i Komisionit Evropian të Udhëtimeve tregoi se pothuajse tre të katërtat e britanikëve po planifikojnë të udhëtojnë për pushime gjatë gjashtë muajve të ardhshëm, pavarësisht presioneve të vazhdueshme financiare të krizës së kostos së jetesës.

Shqipëria është renditur mes nëntë destinacioneve më të mira për pushime dhe miqësore me buxhetin.

Të dhënat e çmimeve për destinacionet janë marrë nga “Numbeo” – Indeksi i kostos së jetesës.

Shqipëria

Çmimet:

Ushqimi në restorant – zakonisht kushton rreth 6 euro për person

Një krikëll birrë – 1 euro

E konsideruar si “Kroacia e ardhshme”, Shqipëria ndan të njëjtat brigje të Adriatikut dhe gëzon disa nga të njëjtat cilësi tërheqëse për pushuesit, duke përfshirë plazhet me rërë të bardhë dhe ujërat bruz me male dhe shkëmbinj mahnitës.

Destinacioni i ri mesdhetar nuk është prekur ende nga rritja e çmimeve si në Dubrovnik, Kroaci dhe mbetet një nga vendet më të përballueshme për t’u vizituar në Evropë.

Vendpushimet e plazhit të Sarandës dhe Ksamilit janë ndër më të njohurat.

Ato janë më shumë se 170 milje larg nga kryeqyteti, Tirana, i cili ofron fluturime nga Mançesteri.

Saranda dhe Ksamili janë vetëm gjysmë ore larg me traget nga ishulli grek i Korfuzit – i cili gjithashtu ka fluturime direkte nga Mançesteri.

TË FUNDIT
3 orë
Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
4 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
7 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
9 orë
SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

ME TE LEXUARA

11 orë
Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë
1 ditë
Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës
11 orë
Bashkëshortja e Ilir Metes, Monika Kryemadhi, pesë orë rresht është marrë në pyetje nga SPAK-u, në Tiranë
1 ditë
Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?
11 orë
Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”
1 ditë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë
11 orë
Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

LEXO MË SHUMË

davkova vjosa osmani

Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

macron-biden-780x439-1

SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

Afrim Gashi

Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

autoblinda shota made in albania

Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”

Monika-Kryemadhi-LSI

Bashkëshortja e Ilir Metes, Monika Kryemadhi, pesë orë rresht është marrë në pyetje nga SPAK-u, në Tiranë

Hovenier

Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë

INFO

NA NDIQ