Bombarduesit rusë i afrohen hapësirës së NATO-s, Holanda dhe Danimarka në gatishmëri

ina-online
ina-online

14 Gusht, 2023

Holanda dhe Danimarka u bënë gati për të ngritur avionë luftarakë F-16 ndërsa dy bombardues rusë iu afruan hapësirës ajrore të NATO-s mbi Detin e Veriut.

Më në detaje, sipas agjencisë Bloomberg duke cituar një njoftim të qeverisë holandeze, dy avionë F-16 u ngritën dhe ishin gati të ruanin zonën e përgjegjësisë pas një alarmi në orën 7:19 të mëngjesit,me kohën lokale.

“Kjo nuk ndodh shpesh, por incidenti i sotëm tregon rëndësinë e zhvillimit të shpejtë”, thuhet në deklaratë.

Një zëdhënës i Forcave Ajrore Mbretërore të Holandës tha se avionët përgjohen nëse nuk kanë një kod unik identifikimi, nuk ofrojnë një plan fluturimi dhe nëse nuk ka përgjigje për një bisedë. Ai shtoi se nuk është e rrallë që avionët rusë të shkelin hapësirën ajrore të një vendi evropian ose t’i afrohen asaj.

Holanda dhe Belgjika kontrollojnë me radhë hapësirën ajrore të rajonit të Beneluksit, me forcat ajrore holandeze që marrin përgjegjësinë që nga mesi i prillit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Pavel Prigozin

Kush është Pavel, i biri i Yevgeny Prigozhin, që “po lëviz gurët” për t’u bërë kreu i ri i Wagner

avion-aeroplan-ushtarak

Hakmerret Turqia, bombardon ashpër bazat e kurdëve

wagner

Putini emëroi Andrey Troshev si drejtuesin e tyre, shpërthejnë luftëtarët e “Wagner”: Tradhtar!

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

erdogan

“Terroristët nuk do të kenë kurrë sukses”, thotë Erdogan

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

kina

SHBA paralajmëron për planet e Kinës për mbizotërimin e informacionit

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

INFO

NA NDIQ