Bomgartner: Do të jetë nder për Francën që RMV t’i hap negociatat me BE-në

Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2022

“Qëndrimi i Francës është i qartë dhe nuk është i ri. Të njëjtin qëndrim e ndajnë edhe institucionet tjera evropiane dhe ai është – mbështetje e parezervë për hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë sa më shpejt të jetë e mundur”.

Këtë sot e deklaroi ambasadori francez në Shkup Siril Bomgartner, i cili tha se nëse kontesti në mes Shkupit dhe Sofjes zgjidhet, do të jetë nder për Francën që gjatë presidencës së saj të hapen negociatat, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Në lidhje me atë nëse mendon se qasja e re në dialogun mes Shkupit dhe Sofjes i jep rezultatet e dëshiruara, ai tha se është një punë në progres, për të cilën është duke u negociuar mes dy vendeve, por se inkurajon që bisedimet të ecin përpara.

Ai nënvizoi se kjo çështje po ndiqet me shumë vëmendje në Evropë, por ky proces aktualisht është dypalësh dhe ritheksoi se presidenca franceze e BE-së po e ndjek këtë çështje, ndërsa inkurajoi se shtoi se si kryesi franceze e BE-së, janë të gatshëm që në një moment të caktuar të marrin përgjegjësi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

moti-1

Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme

bislimi-petkovic-lajcak

Lajçak sot në Prishtinë, takon Bislimin për zbatimin e Marrëveshjes Bazike

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

INFO

NA NDIQ