“Boom” ekonomik paralajmëron qeveria e re VMRO-VLEN-ZNAM!

Picture of INA
INA

06/06/2024

Boom ekonomik paralajmëron qeveria e re VMRO-VLEN-ZNAM. Burime të TV21 informojnë se tashmë po qëndiset plani për shpëtim të ekonomisë.

Investime, fabrika të reja, para për komunat dhe odat ekonomike, uljen e tatimit të fitimit në rast se fitimi riinvestohet, projekte në energjetikë, infrastrukturë rrugore dhe hekurudhore, por edhe masa të reja për zhvillim të turizmit. Fondi për Inovacion dhe Zhvillim Teknologjik (FIZHT) do të bëhet Fond investues në kuadër të Ministrisë së re për Digjitalizim.

Pako financiare në marrëveshje qeveri me qeveri pritet të vijë nga Hungaria. TV21 mëson se qeveria e re do të marrë kredi prej 1 miliardë euro nga Hungaria, me inters prej 2,59% dhe grejs periudhë prej 3 vjet, një pjesë e mjeteve financiare, respektivisht 250 milionë euro do të shpërndahen në komuna, më saktësisht 135 euro për kokë banori në çdo komunë, kurse 250 milionë euro do të destinohen për odat ekonomike.

TV21 mëson se menjëherë pas formimit të qeverisë së re, Mickoski do të promovojë investim të ri në energjetikë prej 460 milionë eurove, investim ky që në vit do të prodhojë energji elektrike prej 1 TWh. Bëhet fjalë për park, konkretisht central me erë në Karbincë, Shtip dhe Radovish.

Gjithashtu, paralajmërohet ndërtimi i dy fabrikave në zonat ekonomike dhe zgjerimin e dy tashmë fabrikave ekzistuese.

Qeveria e re paralajmëron ulje të tatimit të fitimit, dhe atë për 5 për qind, nëse fitimi riinvestohet.

TË FUNDIT
4 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
4 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
6 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
7 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
7 orë
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

15 orë
Komiteti i Helsinkit: Nuk ka avancim për të drejtat e njeriut në RMV
9 orë
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
18 orë
Taravari: Ligji për ushtrues detyre të kryetarëve të komunave është gati, presim mbështetje
15 orë
Siljanovska Davkova takoi presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier
9 orë
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ