Borell: Kemi arritur marrëveshje

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/03/2023

Përfaqësues i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borell pas takimit 12 orësh në Ohër me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin serb, Aleksandar Vuciq ka theksuar dyja shtetet kanë arritur marrëveshje për implementimin e propozimit evropian për normalizim raportesh.

“Kemi pasur një ditë të gjatë dhe jam mirënjohës për mikpritjen nga nikoqirët, duke na ofruar një ambient të bukur për këtë takim të rëndësishmë. Synimi i sotëm ishte që Ks dhe Sr të pajtohen rreth asaj se si të implementojnë marrëveshjen e 27 shkurtit në Bruksel. Por sot cështja ishte se si duhej të zbatohej dhe kjo do të thotë se hapa praktikë të ndërmerren dhe si e deri kur të bëhet. Kam kënaqësinë që të them se kemi një marrëveshje dhe kemi një pajtim rreth asaj se si do të bëhet. Mund të deklaroj se Kosova dhe Serbia janë pajtuar rreth zbatimit të aneksit në rrugën drejt BE”, deklaroi Borell, përcjell INA.

Sipas tij, palët janë përkushtuar që të zbatojnë të gjitha nenet e marrëveshjet dhe të realizojnë obligimet përkatëse në mënyrë ekspeditive. “Kjo vjen pas negociatave të vështira dhe të gjata, ku kemi pasur takime të formateve të ndryshme me qëllim të tejkalimit të dallimeve”, theksoi Borell.

Ai ka përmendur edhe nenin 7 të shumëpërfolur për çështjen e “Vetëmenaxhimit të komunitetit serb në Kosovë”.

“Për nenin 7 – Kosova është pajtuar që të fillojë menjëherë, dhe kur them menjëherë, them menjëherë, negocimin për të vendosur aranzhimet dhe përgatitje për të siguruar një nivel të mirëfilltë të vetëmenaxhimit të komunitetit serb”, ka thënë Borrell.

Sipas tij, palët janë deklaruar për cështjen e personave të pagjetur.

“Kemi bërë një numër propozimesh kreative edhe për sa i përket nënshkrimit, por edhe sa i përket përmbajtjes. Palët nuk arritën dakordimin, por megjithatë aneksi konsiderohet i miratuar”, theksoi përfaqësuesi i lartëi BE-së. (INA)

TË FUNDIT
4 orë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
4 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
4 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
5 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
5 orë
Me këtë formacion Sylvinjo po përgatitet kundër Spanjës?!

ME TE LEXUARA

12 orë
I nxehti afrikan/ Vazhdon faza portokalli – Nga nesër pasdite ndryshon
8 orë
Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit
16 orë
Kuvendi sot zgjedh qeverinë e re në krye me Hristijan Mickoski
12 orë
Bexheti: Po krijohet një qeveri pa legjitimitet etnik!
8 orë
Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi
16 orë
Zjarri në afërsi të Kërçovës ende aktiv
11 orë
Spasovski: Nuk ka projekte të reja në programin e qeverisë së re, por projekte që duhet të përfundojnë
7 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?
16 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

IMG_3504

Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend

IMG_3503

MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve

ilir meta monika kryemadhi

Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit

kombetarja mitaj asani bajrami

Me këtë formacion Sylvinjo po përgatitet kundër Spanjës?!

Halim-Hyda

Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

Saranda Imeri

Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi

IMG_3485

Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit

qeveria

“Zv/km e parë” e parasheh rregullorja e Qeverisë. Mexhiti: do të jem unë, kemi marrëveshje me Mickoskin

INFO

NA NDIQ