Borell shpërthen ndaj Orbanit: Askush nuk po e detyron Hungarinë të jetë në BE

ina-online
ina-online

25/10/2023

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikën e jashtme dhe sigurinë, Josep Borrell, iu përgjigj ashpër kryeministrit hungarez Viktor Orbán, i cili së fundmi tha se Moska është një tragjedi, ndërsa BE-ja është një parodi e keqe e BRSS (ish-Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike).

“Askush nuk po e detyron Hungarinë të jetë anëtare e Bashkimit Evropian,” tha Borell, duke shtuar se Hungaria është e njohur me pushtimin që nga koha kur ishte e pushtuar nga Bashkimi Sovjetik.

“Të jem i sinqertë, nuk shoh ndonjë ngjashmëri mes pushtimit sovjetik të Budapestit dhe asaj që po ndodh në selinë e BE-së në Bruksel. Nuk pashë asnjë tank atje”, tha Borell dhe përsëriti se “askush nuk po e detyron Hungarinë të jetë në BE”.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ulutash

Komandanti i KFOR’it flet për situatën në Veri: E qetë, por mbetet e brishtë

bajram begaj

Presidenti Begaj: Shqipëria u zgjodh për herë të tretë anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB

VISAR

Talat Xhaferi kryeministër, Ademi: Kthim prapa s’ka, moment që shënon histori!

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

ash

ASH: Aktoivizohu kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

BDI deputetet Kuvend ali ahmeti

Pas kryeministrit në Qeverinë teknike, BDI-ja synon pozitën e presidentit të shtetit

Levizja Evropiane per ndryshim LEN opozita shqiptare

LEN: BDI-ja, mashtrim me kryeministrin shqiptar

INFO

NA NDIQ