Borell: Të bëhen ndryshimet kushtetuese dhe reformat

Picture of INA
INA

30/11/2023

Shefi i diplomacisë së BE-së Zhozef Borell gjatë qëndrimit në Shkup një ditë më parë deklaroi se të gjitha partitë politike duhet të punojnë pa dallime për të ecur në rrugën e eurointegrimit duke përfshirë këtu edhe miratimin e ndryshimeve kushtetuese.

Borell tha se nga kjo nuk do të përfitojë vetëm një parti politike, por i gjithë vendi.

“Të shkuarit drejt rrugës evropiane duhet të jetë mbi garën tuaj ndërpartiake, duhet të konsiderohet si synim nacional dhe të gjithë duhet të bëjnë përpjekje për këtë. Është diçka për të cilën vendi ka nevojë. Në mënyrë që të keni progres në procesin e negociatave, do të jetë kruciale të ndërtoni bashkëpunim, të shmangni përçarjen politike sepse BE-ja ja vlen për këtë. E kuptoj se mund të keni dallime për shumë gjëra dhe për këtë është demokracia, t’u jepni qytetarëve propozime të ndryshme. Por nuk duhet të ketë dallim politik në çështje që lidhën me BE-në. Nëse doni të ecni në rrugën e BE-së, duhet të kompletoni procesin e ndrzshimeve kushtetuese dhe të avanconi në reformat kryesore. Kjo është në interes të qytetarëve të vendit”, deklaroi Zhozef Borell, shef i diplomacisë së BE-së. /Alsat.mk

TË FUNDIT
41 minuta
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV
47 minuta
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
48 minuta
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
2 orë
Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë
9 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

ME TE LEXUARA

20 orë
Kasami: Po finalizohet marrëveshja për ministrat dhe zv/ministrat
16 orë
Nga sot vijon të rrjedhë afati dhjetëditor për formimin e Qeverisë
23 orë
Kjo është përbërja e mundshme e Qeverisë së re, TV 24 nxjerrë emra
41 minuta
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV
19 orë
Ahmeti porosi Mickoskit: Nuk na dridhet qerpiku sepse jemi në të drejtë

LEXO MË SHUMË

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

Izet Mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

INFO

NA NDIQ