Borrell: BE-ja nuk mund t’i besojë Kinës nëse nuk kërkon paqe në Ukrainë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/04/2023

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Joseph Borrell deklaroi se do të ishte e vështirë për Evropën t’i besonte Kinës nëse ajo nuk përpiqet të gjejë një zgjidhje politike për krizën në Ukrainë.

“Do të jetë jashtëzakonisht e vështirë, nëse jo e pamundur, për Bashkimin Evropian që të mbajë një marrëdhënie besimi me Kinën, të cilën unë do të doja ta shihja, nëse Kina nuk kontribuon në kërkimin e një zgjidhjeje politike bazuar në tërheqjen e Rusisë nga Ukraina”, tha Borrell.

“Neutraliteti përballë shkeljes së ligjit ndërkombëtar nuk është i besueshëm”, theksoi ai, teksa apeloi që presidenti kinez Xi Jinping të flasë me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe që Kina të ofrojë më shumë ndihmë humanitare për popullin ukrainas.

Borrell anuloi vizitën e planifikuar në Kinë, për shkak të infektimit me COVID-19.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

aeroport italiane franceze

Shtrenjtohen biletat e fluturimeve, ja sa do të shkojnë?

Makron Macron

Macron ia thotë në sy udhëheqësve evropianë: Rusia nuk duhet të fitojë!

rishi-sunak

Britani, kryeministri pezullon anëtarësimin e një deputeti në parti shkaku i deklaratës islamofobike

orban

Hungaria pritet të rafitikojë pranimin e Suedisë në NATO

rusia moska

Qeveria amerikane ka sanksionuar anëtarët e një grupi të lidhur me Rusinë për “operacione të destabilizimit” të dyshuar në Moldavi

stoltenberg nato

Stoltenberg: NATO, e përkushtuar që Ukraina të triumfojë

biden-putin

Biden e quan Putinin ‘bir i çmendur kurve’

mark rutte biden

“Politico”: Mark Rutte gëzon mbështetjen e Biden për t’u bërë shef i NATO-s

rusia moska

Rusia tërhiqet nga marrëveshja e peshkimit e vitit 1956 me Britaninë

INFO

NA NDIQ