Borrelli për Mynihun: Diskutova ndaras me Kurtin dhe Vuçiqin për depërshkallëzim, fatkeqësisht pa sukses

INA
INA

26/02/2024

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, ka shkruar për përvojën e tij në konferencën e fundit të sigurisë në Mynih.

Ai në blogun e tij e ka përmendur edhe takimin me kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin serb Aleksandër Vuçiq, duke thënë që diskutimet për depërshkallëzim të situatës midis të dyja shteteve kanë rezultuar të pasuksesshme.

“Gjatë qëndrimit tim në Mynih, bisedova po ashtu për problemet më urgjente globale dhe dypalëshe me Antonio Guterresin, Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Gustavo Petron, presidentin e Kolumbisë, Wang Yinë, ministrin e jashtëm të Kinës, Subrahmanyam Shankar, ministër i Jashtëm i Indisë, Hakan Fidam, ministër i Punëve të Jashtme i Turqisë, Chris Van Hollen, senator amerikan”, ka shkruar Borrelli.

“Me presidentin serb Vuçiq dhe kryeministrin e Kosovës Kurtin, diskutova, në takime të ndara, se si t’i depërshkallëozjmë tensionet midis të dyja shteteve, por fatkeqësisht pa sukses”, ka vijuar ai.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

azilkerkues-1

Të rinjtë të zhgënjyer me programet e kandidatëve për president

flamuri izraelit qeveria

Vetëm një shtetas i Maqedonisë ka kërkuar evakuim nga Izraeli

arben taravari

Taravari, Osmanit: Mos u bën haxhi pishman për “Ballkanin e Hapur”

aksident gjermani kamion

Aksident i rëndë në Gjermani, shoferi i kamionit nga Maqedonia

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

BE do të ndajë rreth 750 milionë euro për Ndërmarrjet e Vogla dhe të Mesme në Ballkanin Perëndimor

pompa-benzines-derivatet-naftes

Publikohen çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni

burgu

Arrestohen 17 pjesëtarë të Policisë së Burgjeve në Maqedoninë e Veriut

derivate nafta dizeli benzin

A do të rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni pas ngjarjeve në Lindjen e Mesme?

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Guterres drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së: As rajoni dhe as bota s’mund të përballojnë një luftë tjetër

INFO

NA NDIQ