Borxhet e komunave në Maqedoni mbi 70 milionë euro, mbi 80% janë në borxhe

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Mbi 80 për qind e komunave kanë probleme financiare, e rrjedhimisht vështirësi në kryerjen e detyrimeve. Kjo është theksuar nga ministri i Pushtetit Lokal, Risto Penov për TV24.

Sipas tij, borxhi aktual i komunave është rreth 71 milionë euro, që sipas tij nuk është aq i madh, por problemi është se borxhi është në rritje.

Ai theksoi se Bashkësia e Njësive të Vetëqeverisjes Lokale kërkon që Qeveria t’i shlyejë borxhet e komunave, por edhe të vendosë kontroll të rreptë se ku dhe për çfarë shpenzohen paratë. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ballkani-1024x873-1

Nevojitet ritëm i shpejtë për reformat në gjithë Ballkanin Perëndimor

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Nora-Taravari-921x614

Zonja Nora Taravari tregon për jetën me doktorin dhe arsyen pse ai vendosi të kandidojë për president

zoran-milanoviq

Presidenti kroat: Vuçiq ma çoi një letër 5 faqëshe, por ne e mbështesim Kosovën në KiE- me shqiptarët jemi të afërt dhe miq

INFO

NA NDIQ