Borxhi i Maqedonisë së Veriut arrin në 8.3 miliardë euro

ina-online
ina-online

24/10/2023

Borxhi publik i Maqedonisë së Veriut tashmë ka arritur në 8.34 miliardë. Këto shifra janë të publikuara nga Banka Popullore e Maqedonisë së Veriut që ka të bëjë me periudhën deri në fund të qershorit të këtij viti, përcjell INA.

Njëkohësisht duhet theksuar se borxhi publik përfshin edhe borxhin e shtetit, por edhe borxhin e ndërmarrjeve publike për të cilat garanton kthimin e tyre, çka do të thoshte se nëse “ngecin” me pagesën e detyrimet që kanë marrë, borxhi i shtetit akoma mund do të rritet.

Sipas portalit Faktor, nëse borxhi në fund të vitit 2015 ka qenë 4.23 miliardë euro, në fund të qershorit 2023 ka arritur në 8.34 miliardë. Lidhur me këtë, kur borxhi publik ishte më i rrezikshmi dhe kur i kalonte kufijtë e lejuar, duhet të theksojmë se ka ndodhur në fund të vitit 2021, ndoshta për shkak të krizës së koronës, kur borxhi publik kapërceu barrierën psikologjike prej 60 për qind. dhe u rrit në 61 për qind të Bruto Prodhimit Vendor (GDP). Ndërsa tani mezi po mbahet nën 60 për qind. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

blinken cameron shkup

Lavrov ateroi në Shkup, por përpos Blinkenit u larguan edhe Borell dhe Kameron

lavrov bujar osmani

24info: Lavrov kundër Kosovës së pavarur, Osmani u grind me të gjithë për ta sjellë në Shkup

jeton abdullahu flamuri

Flet tetovari që ngriti flamurin kombëtar pranë kishës në Kodrën e Diellit

blinken lavrov

Blinken dhe Lavrov nuk u përpoqën në Shkup, sekretari amerikan u largua për Izrael pa mbërritur kryediplomati rus

Kovacevski

Kovaçevski: Qytetarët nuk e duan izolimin, ashtu siç ndodhi për 11 vjet

shen-naum2-696x466

Ahmet Zogu a e shiti Shën Naumin? Truku në vendimin e gjykatës së Hagës

adriatik lapaj

Lapaj: Nuk ndihem mirë që Shqipëria 30 vite s’ka bërë asgjë për shqiptarët e Maqedonisë

Borell

Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se përse e dënojmë Rusinë!

borel-kovacevski

Borell porosi partive politike në Maqedoni: Nuk duhet të ketë ndarje për BE-në, miratoni ndryshimet kushtetuese

INFO

NA NDIQ