Boshkovski lirohet nga akuza për lëndën “Fushata”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/02/2023

Gjykata Penale ka liruar nga akuza Lube Boshkovskin për rastin “Fushata” me çrrastë akuzohej për financim jo-ligjor të partisë politike “Të Bashkuar për Maqedoninë”.

Ai u arrestua pas zgjedhjeve të vitit 2011 për financim jo-legal të fushatës dhe u dënua me 5 vjet burgim. Vendimi i sotëm u prit me duartrokitje nga avokatët dhe i akuzuari Boshkovski. Ai për këtë vepër vetëm se ka vuajtur dënimin me burg, dhe ky vendim është sjell pas rigjykimit.

Kjo lëndë u kthye në rigjykim me kërkesë të vetë Boshkovskit. Deri tek kjo erdhi pasi në vitin 2020 Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut në Strasburg gjykoi se Boshkovskit i janë shkelur të drejtat e gjykimit të drejtë lidhur me thirrjen dhe marren në pyetje të dëshmitarëve.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1059

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

INFO

NA NDIQ