BOTA po përballet me mungesë të naftës: Çfarë po ndodh?

ina-online
ina-online

18 Shtator, 2023

Rafineritë botërore të naftës nuk mund ta furnizojnë botën me derivate të mjaftueshme të naftës, shkruan Bloomberg.

Në artikull thuhet se kontratat e naftës kanë arritur një çmim rekord – mbi 140 dollarë për fuçi.

Për më tepër, situata u përkeqësua nga ulja e prodhimit të naftës nga drejtuesit e OPEC+ – Arabia Saudite dhe Rusia.

Përveç kësaj, sipas shkrimit, shumë fabrika filluan të punojnë më ngadalë për shkak të verës së nxehtë në hemisferën veriore, kështu që dërgesat u ndalën.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vaksina-anti-covid-19-scaled-1-1

Interesim i vogël për vaksinim kundër COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia të kujdeset që ligjet të jenë në përputhje me standardet evropiane

Bullgari-Maqedoni-780x439-1

Regjistrimi i popullsisë në Shqipëri, “kacafytje” mes maqedonasve dhe bullgarëve!

Muhamed Zekiri

Shtyhet seanca gjyqësore për Muhamed Zekirin

mickoski jankullovska gordana

Takimi Mickoski-Jankullovska/ ASH: A do të thotë se kjo fotografi do të kthejë kriminelët në politikë?

baste bastore

Pagoi tiketën as 1 euro, fitoi afër 30 mijë euro nga bastet (FOTO)

fature-market

Në Turqi ushqimi më shtrenjtë për 74 %, Maqedoni 13 % dhe Shqipëri 8%

Lubco Georgievski

Georgievski godet Gruevskin, VMRO-në e quan Shumadia

mijallkov

Mijallkov, Jankulloska dhe Janakieski për disa vite do të jenë qytetarë të lirë

INFO

NA NDIQ