Bota Sot: Ramush Haradinaj president i ri i Kosovës, arrihet marrëveshja?

PDK-ja është pajtuar që t’i jap votat për Ramush Haradinajn si president i ri i vendit.

Kështu kanë thënë burime të gazetës “Bota sot”, ku të njëjtat kanë treguar se AAK-ja do të tërhiqet nga qeveria.

PDK-ja do t’i marrë disa ministri, duke përfshirë të gjitha ministritë dhe postet e AAK-së dhe NISMA-së.

Sipas burimeve, partia e Fatmir Limajt do të jetë humbëse në këtë pazar politik, ku nuk do të ketë asnjë post.

Zgjedhja e presidentit të ri të Kosovës, do të ndodh në muajin shkurt të vitit të ardhshëm, nëse më herët nuk i konfirmohet aktakuza nga Specialja presidentit aktual, Hashim Thaçit.