Brahim Diaz, zgjedh Marokun para Spanjës

INA
INA

11/03/2024

Brahim Diaz, i lindur në Malaga nga prindër spanjollë, kishte ëndërruar të përfaqësonte Spanjën gjatë gjithë jetës së tij, por, pasi u lodh duke pritur për një telefonatë nga shefi i ekipit kombëtar, Luis de la Fuente, ai ka ndryshuar mendjen.

“Marca” detajon se si presidenti i Federatës Marokene të Futbollit dhe delegati i ministrit maroken për buxhetin, Fouzi Lekjaa, kishte bërë përpjekje të konsiderueshme për të bindur Diazin të ndryshonte besnikërinë. Edhe pasi përfaqësoi Spanjën në nivelin e të rinjve, lojtari madrilen nuk ndjeu të njëjtin nivel dashurie nga Spanja dhe De la Fuente.

Spanja tani do të humbasë talentin, i cili në moshën vetëm 24-vjeçare, mund të kthehet ende në një nga lojtarët kryesorë te Real Madrid. Diaz ka pasur një karrierë deri më tani, por ka filluar të shfaqë talentin e tij tashi. Ndërkohë, Maroku do të fitojë një perlë.

Ai do të ketë mundësinë të bëjë debutimin e tij ndërkombëtar për Marokun kundër Angolës më 22 mars nëse thirret nga kombëtarja e Marokut. Brahim Diaz do të rikthehet në Madrid ku do të rifillojë gjuetinë e tyre për titullin e La Ligës dhe ata janë shtatë pikë para, pas fitores të së dielës kundër Selta Vigos.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

edon-zhegrova

Dëmtohet Edon Zhegrova, ylli dardan humb sfidën ndaj Aston Villas

Anceloti

Ancelotti pas fitores ndaj Cityt: Të gjithë menduan se Reali kishte vdekur, por duhet të dini se Reali nuk vdes kurrë

Pep Guardiola

“ Nuk pendohem për asgjë”/ Guardiola uron Realin pas kualifikimit

Ronaldo Al Nassr

Ronaldo fiton gjyqin ndaj Juventusit, por nuk do të marr aq para se pretendonte

MUNICH, GERMANY - APRIL 01: Kingsley Coman (C) of Bayern München celebrates scoring the 4th team goal during the Bundesliga match between FC Bayern München and Borussia Dortmund at Allianz Arena on April 01, 2023 in Munich, Germany. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)

Bayern eliminon Arsenalin dhe kualifikohet tutje

Real Madrid's Brahim Diaz celebrates after he scored the opening goal during the Champions League round of 16 first leg soccer match between RB Leipzig and Real Madrid at the Red Bull arena stadium in Leipzig, Germany, Tuesday, Feb. 13, 2024. (AP Photo/Matthias Schrader)

Real Madridi e fiton dramën e madhe, e eliminon Man Cityn

champions-logo

Këto janë ndeshjet gjysëmfinale të Ligës së Kampionëve

akil

Arrestohet Akil Gjakova

mbape real

Mbappen e pyesin mos ka ndërruar mendje për largimin, kjo ishte përgjigja e sulmuesit francez

INFO

NA NDIQ