Brenda dy muajve pritet vendosja e linjës ajrore Sofje-Shkup

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2022

Për rreth dy muaj duhet të vendoset linja ajrore nga Sofja deri në Shkup, ka paralajmëruar kryeministri bullgar Kiril Petkov i cili ka nënvizuar se nga tani e tutje, fqinjësia e mirë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut do të matet me hapa dhe qëllime konkrete, jo vetëm përmes deklaratave politike.

“Sot qartë deklarojmë se linja ajrore Sofje- Shkup do të bëhet realitet. Për atë që angazhohemi është se për 30 ditë do të kemi specifikacione të sakta, ndërsa për 60 ditë ajo linjë do të vihet në funksion. Ashtuqë kur të fillojmë të punojmë me rezultate të sakta do t’u japim mundësinë popujve të dy vendeve të mund lirshëm të udhëtojnë, lirshëm të bëjnë biznes”, tha Petkov në konferencën e sotme për shtyp pas takimit me homologun Dimitar Kovaçevski.

Petkov tha se tani e tutje fqinjësia e mirë do të matet me qëllimet dhe rezultatet reale që do të arriten.

“Në këtë mënyrë do t’u tregojmë dy popujve të dy vendeve se fqinjësia e mirë matet në mënyrë praktike, jo vetëm në nivel të deklaratave politike, por edhe në nivel të rezultateve reale të punës dhe biznesit dhe në nivel të udhëtimit nga Sofja deri në Shkup për 20 minuta”, ka thënë kryeministri bullgar Petkov.

TË FUNDIT
48 minuta
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund
1 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
1 orë
Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë
1 orë
“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë
6 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Në këtë kohë do të falet Bajrami i Kurbanit në Maqedoninë e Veriut
6 orë
Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni
1 ditë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh
2 ditë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
18 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
1 ditë
Trençevska: Kur keni pushtet absolut nuk e dëgjoni zërin e popullit
6 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
1 ditë
Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro
1 ditë
Ky është parashikimi i motit për sot

LEXO MË SHUMË

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

shqiperi itali

“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

de biasi

De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

e.go-veture-elektrike-investim-tetove

Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni

INFO

NA NDIQ