Britania dhe NATO të përgatiten për luftë, kemi një bosht të ri fuqish – Rusisë i mungojnë municionet dhe trupat!

Picture of ina-online
ina-online

10/07/2024

Rusia duhet të sigurojë furnizime të konsiderueshme me municion nga vendet e tjera nëse dëshiron të nisë një ofensivë të madhe në Ukrainë.

Kjo është sipas një zyrtari të NATO-s duke folur për agjencinë e lajmeve Reuters në kushte anonimiteti sot.

Zëdhënësi tha se Rusisë i mungojnë municionet dhe trupat për të nisur një ofensivë të madhe.

Ata thanë gjithashtu se kryeqyteti i Ukrainës Kiev pritej të intensifikonte operacionet e tij sulmuese kur furnizimet dhe kushtet e motit lejohen.

“Ajo që shohim sot janë ende humbje shumë të larta ruse. Rusia po përpiqet të zërë terren. Ne kemi parë përmirësimin e dukshëm të mbrojtjes ukrainase,” tha zyrtari i NATO-s.

Ai vlerësoi se Rusia do të ishte në gjendje të mbështeste ekonominë e saj të luftës edhe për tre deri në katër vjet të tjera.

Ish-gjenerali bën paralajmërimin: Britania dhe NATO duhet të përgatiten për luftë, kemi një bosht të ri fuqish

Në afro pesë vite kohë Britania e Madhe dhe NATO duhet të përgatiten për luftë. Paralajmërimi i frikshëm vjen nga ish-gjenerali i ushtrisë britanike Patrick Sanders.

Kreu i Ushtrisë Britanike i cili ka qenë në krye të forcave të armatosura britanike për afro dy vite, paralajmëroi se Britania ndodhet tani në “momentin e saj më të rrezikshëm” që nga viti 1945. Gjenerali Sir Patrick tha për Times se Kina, Rusia dhe Irani janë “fuqitë e reja të boshtit”.

“Këto vende janë më shumë se një kërcënim, madje më shumë se Adolf Hitleri në vitin 1939. Ato janë më të ndërvarura dhe më të lidhura se sa ishin fuqitë e boshtit fillestar. Forcat e armatosura të Mbretërisë së Bashkuar janë të forta në disa fusha, si siguria kibernetike, por ne jemi gjithashtu të dobët në të tjera si “sabotazhi” dhe “kërcënimet terroriste”.

Rreziku i një luftë të ardhshme të madhe, do të jetë tema qendrore e Samitit të NATO në Uashington.

Lufta e ashpër Ukrainë-Rusi do të mbizotërojë bisedat private midis liderëve të 32 vendeve anëtare të NATO-s, të cilët kanë një agjendë të plotë të fokusuar në ndihmën ushtarake dhe financiare për Ukrainën dhe duke ofruar një rrugë drejt anëtarësimit eventual në NATO për Kievin.

Ukraina është vendi i cili dëshiron të bashkohet me NATO-n për të shmangur sulmet e mëtejshme të ardhshme nga Rusia, por vendet kandidate duhet të miratohen nga të gjithë anëtarët e aleancës, disa prej të cilëve janë të kujdesshëm për të provokuar një luftë të drejtpërdrejtë me Rusinë.

Moska e sheh NATO-n si një mjet për dominimin e SHBA-së dhe e ka akuzuar aleancën për kthimin në një mentalitet të Luftës së Ftohtë.

Nga ana e tyre, zyrtarët amerikanë kanë thënë se samiti do t’i ofrojë Ukrainës një “urë drejt anëtarësimit”, e cila do të përfshijë përpjekjen e re të NATO-s për të koordinuar furnizimet me armë dhe trajnimin e personelit ushtarak.

TË FUNDIT
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
3 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
4 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
7 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
7 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

ME TE LEXUARA

1 ditë
Haxhiu s’i beson Serbisë se është vrarë Faton Hajrizi, e dënon vrasjen e policit në Lloznicë
1 ditë
Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje
1 ditë
Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar
17 orë
Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri
7 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
7 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
1 ditë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”
7 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
1 ditë
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

LEXO MË SHUMË

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

kufi tabanoc

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

policia

MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve

IMG_4571

Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri

shofer-bus

Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

INFO

NA NDIQ