Britania do të shpallë Wagner, organizatë terroriste

INA
INA

6 Shtator, 2023

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar pritet së shpejti të shpallë grupin e mercenarëve rusë të Wagner si organizatë terroriste. Kjo nënkupton mes të tjerash se do të jetë e paligjshëm të jesh anëtar apo të mbështesësh organizatën.

Shumë shpejt drafti do të kalojë në parlament dhe nëse ai do të votohet do të lejojë që dhe pasuritë e mercenarëve të Wagner të kategorizohen si të ardhura nga terrorizmi dhe për pasojë dhe të sekuestrohen.

Në fjalën e saj, sekretarja e Brendshme, Suella Braverman e cilësoi grupimin si të dhunshëm dhe shkatërrimtar dhe një mjet ushtarak në duart e Vladimir Putin.

“Vijimi i aktiviteteve destabilizuese të Wagnerit vetëm sa vazhdojnë t’i shërbejnë qëllimeve politike të Kremlinit. Ata janë terroristë”, u shpreh mes të tjerash Braverman.

Wagner ka luajtur një rol kyç në pushtimin rus të Ukrainës si dhe në operacionet ushtarake në Siri dhe vende të ndryshme në Afrikë, duke përfshirë Libinë dhe Malin. Luftëtarët e saj janë akuzuar për një sërë krimesh duke përfshirë vrasjen dhe torturimin e qytetarëve ukrainas.

Emri i grupit tani do të shtohet së bashku me atë të organizatave të tjera të ndaluara në Mbretërinë e Bashkuar si Hamasi dhe Boko Haram.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Pavel Prigozin

Kush është Pavel, i biri i Yevgeny Prigozhin, që “po lëviz gurët” për t’u bërë kreu i ri i Wagner

avion-aeroplan-ushtarak

Hakmerret Turqia, bombardon ashpër bazat e kurdëve

wagner

Putini emëroi Andrey Troshev si drejtuesin e tyre, shpërthejnë luftëtarët e “Wagner”: Tradhtar!

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

erdogan

“Terroristët nuk do të kenë kurrë sukses”, thotë Erdogan

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

kina

SHBA paralajmëron për planet e Kinës për mbizotërimin e informacionit

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

INFO

NA NDIQ