Brnabiq: Vuçiq arriti të largojë rrezikun e vendosjes së sanksioneve ndaj Serbisë

INA
INA

06/10/2023

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka vlerësuar sot se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në samitin e Komunitetit Politik Evropian në Granada, ka arritur të eliminojë rrezikun e marrjes së vendimit për vendosjen e sanksioneve ndaj Serbisë.

“Presidenti pati shumë takime atje me shumë zyrtarë dhe ne biseduam sot në mëngjes rreth orës një e gjysmë kur ai mbaroi. Doja ta mbështesja sepse nuk jam as i sigurt nëse e kuptoj plotësisht barrën e madhe që ai mori përsipër. Mbroni Serbinë dhe popullin serb në Kosovë, mendoj se ai arriti të largojë rrezikun e menjëhershëm të vendosjes së sanksioneve, por nuk mund të flas për detaje”, tha kryeministrja e Serbisë.

Ajo theksoi se që nga incidenti në Banjskë, nga Prishtina ka nisur një ortek dezinformatash dhe se presidenti me gjakftohtësinë e tij ka arritur ta ndalojë atë.

“Një ortek dezinformatash nga Prishtina për të sulmuar Serbinë dhe për ta përdorur atë tragjedi për të vendosur sanksione ndaj Serbisë dhe presidentit. Ai ia doli me punë të pabesueshme dhe u përqendrua, edhe në ato momente më të vështira, i mbledhur dhe pa dëshpërim për të vazhduar punën. do të thoshte se ai arriti të ndalonte ortekun e dezinformatave dhe ta stabilizonte situatën”, tha Brnabiq.

Ajo shtoi se mesazhi më i rëndësishëm për qytetarët është se është e bindur se presidenti arriti të sigurojë që Serbia të ruhet në samitin e Granadës.

Ajo ka përsëritur se mendon se presidenti ka arritur të eliminojë rrezikun imediat të vendosjes së sanksioneve ndaj Serbisë, por se tani nuk mund të thotë asgjë më shumë për këtë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli

Pse Pacolli është irrituar me mediat shqiptare?

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Zoti e vendos fatin e secilit”, – çfarë kishte rrëfyer Naim Murseli për sëmundjen dhe raportin me Pacollin

vucic-dacic

Vuçiq është kundër që Daçiqi të jetë kryeministër i ardhshëm i Serbisë

radojcic milan

Konfiskohet një anije me shpejtësi të madhe e Radojiçiqit, ishte fshehur në depon e Radule Stevic

kqz-kosove

Partia politike “Srpska Demokratija”, regjistrohet zyrtarisht në Kosovë

Liridona ademaj

Përse e vrau Naimi gruan e tij? Gazetari zbulon pistat e hetimit: Ka qenë person i fuqishëm

presheva-1

I specializuar në Akademinë e Kriminalistikës, Sinani shkruan për të riun nga Presheva që po diskriminohet në Serbi

sali mustafa

Më 14 dhjetor shqiptohet aktgjykimi i Apelit për Salih Mustafën

vucic

Fushata zgjedhore në Serbi: Pak flitet për BE-në dhe shumë për Kosovën

INFO

NA NDIQ