Buçkovski: Nuk duhet të hyjmë në BE, nëse duhet të pranojmë se Goce Dellçev është bullgar

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/02/2022

Ish-negociatori special i Maqedonisë së Veriut me Bullgarinë, Vllado Buçkovski në një intervistë për median bullgare “Nova” theksoi se nuk është patjetër që vendi të hyj në BE, nëse duhet të pranohet se Goce Dellçev është bullgar.

Ai këtë e theksoi duke iu përgjigjur pyetjes se çfarë do të ndodhë nëse Sofja insiston që Shkupi të pranoj se revolucionari Dellçev është bullgar, dhe ky të jetë kusht për anëtarësimin e vendit në BE.

“Për Goce Dellçevin kam shumë respekt për mënyrën se si jemi rritur ne maqedonasit – me mitin, legjendën e apologjetit të madh. Por, nga ana tjetër, Goce luftoi për liri jo vetëm në Maqedoni, por edhe në Edrene. Ai është revolucionari i madh, që mendoj se është figura që tregon historinë tonë të përbashkët. Pra, nëse na vihet një kusht për të pranuar që Dellçevi është bullgar në këmbim të anëtarësimit në Bashkimin Evropian, atëherë nuk duhet të bëhemi kurrë anëtar të BE-së. Mendoj se kjo nuk është rruga që na çon te qëllimi “, tha Buçkovski.(INA)

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

bajram begaj

Presidenti Begaj përshëndet miratimin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës të rekomandimit për anëtarësimin e Kosovës në KiE

IMG_1166

Deputetja e Turqisë në KiE: Jam me prejardhje nga Kosova, e mbështes me zemër

INFO

NA NDIQ