Buffon pensionohet në moshë 45-vjeçare

INA
INA

03/08/2023

Portieri legjendar Gianluigi Buffon, edhe zyrtarisht është pensionuar nga futbolli aktiv.

Ai u tërhoq pas plot 28 vjetësh, në moshën 45-vjeçare.

Kjo pavarësisht se kontrata e tij me skuadrën e Parmas, skadon në qershor të vitit 2024.

“Kjo është e gjitha njerëz! Më dhatë gjithçka. Ju dhashë gjithçka. E bëmë së bashku”, tha Buffon nëpërmjet një postimi lamtumirës.

Buffon debutoi në Serie A në moshën 18-vjeçare për Parma-n.

Ai vazhdoi të fitojë Scudetton me Juventusin, Ligue 1 në PSG, më pas u kthye në Juve dhe erdhi në rrethin e plotë në Parma në Serie B.

Italiani ishte një figurë kyçe në triumfin e Italisë në Kupën e Botës 2006 dhe konsiderohet gjerësisht si portieri më i mirë në historinë e sportit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bundesliga

Klubi i Bundesligës rinovon me trajnerin

mourinho

Mourinho: Nuk i kuptoj, i paralajmërova lojtarët

Bellingam Real Barca

​Gjërat që Bellingham ka arritur te Reali për 177 ditë janë të çmendura

mourinho

Mourinho shpërthen kundër lojtarëve të Romës: S’ka faj Guardiola që ua jep shkelmin lojtarëve

Ronaldo Al Nassr

​Ronaldo mund të gjobitet me një miliard dollarë

galatasaray

United dhe Arsenal në ‘luftë’ për yllin e Galatasaray-t

ballistet

“Ballistëve” u ndalohet të marrin pjesë në ndeshjen me KF “Shkupin”

franca-fitore-

Indeksi i UEFA-s/ Holanda në “luftë” me Francën, për vendin e pestë…

paolo Mladini

Paolo Maldini, shumë i ashpër ndaj kuqezinjve: “Milani nuk ka më ideale. Dua respekt për historinë e tij”

INFO

NA NDIQ