Bugajski zbulon mjetin e Rusisë dhe Serbisë për të dobësuar SHBA-në

Picture of ina-online
ina-online

05/06/2024

Janusz Bugajski, gazetar dhe njohës i zhvillimeve politike në Ballkanin Perëndimor, në një artikull të fundit autoral shkroi rreth rolit të Rusisë dhe Serbisë në përhapjen e frikës në diskursin publik mbi mundësinë e përshkallëzimit të konfliktit në rajon, në përpjekje për të minuar stabilitetin dhe dobësuar vendosmërinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA).

“Escalaphobia, frika irracionale nga përshkallëzimi i konfliktit është bërë një mjet psikologjik i përdorur nga Moska dhe Beogradi për të dobësuar vendosmërinë e SHBA-së dhe për të fituar avantazhe për politikat e tyre ekspansioniste. Në realitet, një frikë e ekzagjeruar për të provokuar konflikt të armatosur ka pikërisht efektin e kundërt”, shkroi Bugajski.

Bugajski e cilësoi “dështim të madh” strategjinë e administratës së presidentit amerikan, Joe Biden, posaçërisht përpjekjen amerikane për ta tërhequr presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, brenda orbitës perëndimore dhe larg ndikimit rus dhe kinez.

Madje, ai shtoi se administrata e Bidenit inkurajoi ambiciet serbe në rajon, duke hequr dorë nga njohja e Kosovës.

“Zbutja e Vuçiqit intensifikoi ambiciet e Serbisë, largoi SHBA-në nga aleatët në Bosnje-Hercegovinë, Kosovë dhe Mal të Zi dhe ndihmoi në hapjen e derës ndaj ndikimeve shkatërruese ruse dhe kineze. SHBA-ja ka më pak besim në rajon se në çdo kohë të historisë së fundit, ndërkohë që strategjia e zbutjes ka përmbysur shumë nga përparimet e arritura që nga vitet 1990”.

Ndryshe, shtet serb shpesh vlerësohet si shtet i kapur e tejet problematik, jo vetëm për Ballkanin Perëndimor, por edhe për vetë SHBA-në. Gjithashtu, perspektiva e të ardhmes evropiane të Serbisë mbetet e paqartë përderisa ajo vazhdon të ndjekë politika të pafavorshme ndaj stabilitetit rajonal.

TË FUNDIT
4 orë
Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë
6 orë
Do të marrin nga 2000 euro në muaj, gjithsej 36 ish-deputetë kanë kërkuar dhe kanë marrë apanazh
7 orë
Me sukses është shmangur një skandal eventual! Siljanovska në Samitin në Shkup e shmangu përdorimin e emrit të shtetit
11 orë
Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës
12 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës

ME TE LEXUARA

12 orë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh
18 orë
“Uragani KUQEZI”/ Mbi 50 mijë shqiptarë do jenë në ndeshjen e Kombëtares me Italinë në “Signal Iduna Park”
12 orë
Mbi dy milionë muslimanë fillojnë pelegrinazhin vjetor të Haxhit
17 orë
MPB-ja shpalos detaje nga vrasja e dyfishtë në Kratovë
12 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës
17 orë
Pse e kërcënoi Shqipëria Maqedoninë gjatë luftës së Kosovës? Tregon Pandeli Majko
11 orë
Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës

LEXO MË SHUMË

IMG_3097

Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Do të marrin nga 2000 euro në muaj, gjithsej 36 ish-deputetë kanë kërkuar dhe kanë marrë apanazh

gordana siljanovska davkova

Me sukses është shmangur një skandal eventual! Siljanovska në Samitin në Shkup e shmangu përdorimin e emrit të shtetit

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës

buka-market

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës

haxh-meke

Mbi dy milionë muslimanë fillojnë pelegrinazhin vjetor të Haxhit

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

tifozat kuq e zi

Mbi 50 mijë shqiptarë pritet të ndjekin ndeshjen në Gjermani, ndërkaq italianë më pak se 10 mijë!

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dyert e shkollave të hapura por nuk ka nxënës

INFO

NA NDIQ