Bujar Osmani: Agresioni rus ndaj Ukrainës është shkelje e drejtpërdrejtë e të drejtave të njeriut

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2022

Ministri i Jashtëm Bujar Osmani sot mori pjesë në sesionin e 49-të të Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut në Gjenevë, si pjesë e Segmentit të nivelit të lartë.

Në seancën, e cila zgjat nga 28 shkurt deri më 2 mars, marrin pjesë krerët e Qeverive dhe shteteve, si dhe Ministrat e Punëve të Jashtme, me qëllim që të rikonfirmohet rëndësia e punës së Këshillit për të Drejtat e Njeriut dhe mekanizmave të tij për t’u përballur me sfidat për gëzimin e të drejtave themelore dhe lirive.

Në video-fjalimin e tij, Osmani theksoi se nuk mund të flitet për të drejtat e njeriut në vendin tonë dhe në botë, pa shprehur shqetësim serioz për përkeqësimin e situatës elementare të të drejtave të njeriut të qytetarëve ukrainas si pasojë e agresionit ushtarak nga Rusia.

“Kjo paraqet një shkelje serioze të së drejtës ndërkombëtare, Kartës së OKB-së, parimeve dhe angazhimeve të OSBE-së si dhe kërcënon stabilitetin global”, u shrpeh Osmani duke theksurar se se të drejtat e njeriut dhe mbrojtja e tyre duhet të jenë në qendër të vëmendjes, veçanërisht të drejtat e kategorive më të ndjeshme.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

SONY DSC

Moti i ngrohtë “pushton” plazhet, fluks pushuesish në bregdetin shqiptar

INFO

NA NDIQ