Bujar Osmani: Ballkani Perëndimor nuk është vrimë, por zemra e Evropës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/02/2022

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, në kuadër të Konferencës së Mynihut për Siguri, mëngjesin e sotëm kishte prezantim në paneli: “Një zbrazëti në zemër të Evropës? “Kthim në Ballkan”.

Sipas njoftimit të MPJ-së, diskutimet u fokusuan në riafirmimin e qasjes së Bashkimit Evropian ndaj Ballkanit Perëndimor si një partner strategjik dhe i besueshëm për Evropën, ku Osmani iu referua përpjekjeve të Maqedonisë së Veriut për integrim në Bashkimin Evropian.

“Çdo dështim për të ruajtur trajektoren evropiane të Ballkanit Perëndimor mund të ketë pasoja dramatike për vendet e rajonit dhe BE-së, përfshirë në aspektin e sigurisë dhe migracionit. Vendet tona duhet të vazhdojnë të ecin para në aspekt të pajtimit dhe zgjidhjes së mosmarrëveshjeve bilaterale, në frymë evropiane, si dhe për të forcuar reformat themelore, veçanërisht në aspektin e sundimit të ligjit, bazuar në metodologjinë e reviduar për aderim”, tha Osmani.

Në ngjarje të pranishëm ishin, presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, Kosovës- Vjosa Osmani, Sekretari shtetërorë për Mbrojtjen e Mbretërisë së Bashkuar, Ben Vala, ministrat e punëve të jashtme të Kroacisë, Kosovës dhe Bosnjë e Hercegovinës, ambasadori i SHBA-së në NATO, Julian Smith, Përfaqësuesi Special i BE-së për Ballkanin Perëndimor Miroslav Lajçak dhe Përfaqësuesi Special i Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut përgjegjës për Ballkanin Perëndimor, Sir Stuart Peach.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bislimi-petkovic-lajcak

Lajçak sot në Prishtinë, takon Bislimin për zbatimin e Marrëveshjes Bazike

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria e 90-ta në botë për fuqinë ushtarake, vendi dytë në rajon

INFO

NA NDIQ