Bujar Osmani: Jam shumë i ndjeshëm kur shoh elemente të diskriminimit etnik

INA
INA

17/01/2024

Jam shumë i ndjeshëm kur shoh elemente të diskriminimit etnik në të. Me afrimin e zgjedhjeve, ato marrin përmasa shqetësuese. Sepse në dy javët e fundit unë propozova dhe Qeveria miratoi katër konsuj, dy prej të cilëve nuk ishin shqiptarë dhe nuk janë pjesë e Ministrisë së Jashtme. Ata nuk u përmendën, vetëm shqiptarë. Më zvarrit. Inkurajojmë aktivizmin sindikal, por jo të demonizojmë integrimin e shqiptarëve, tha ministri i Jashtëm, Bujar Osmani, pas akuzave të Sindikatës diplomatike të RMV-së për dërgimin e diplomatëve në konsullatat dhe ambasadat e vendit në New York dhe Budapest.

Sipas Osmanit, një pjesë e ligjit që parashikon titull të lartë diplomatik për konsujt është ndryshuar në vitin 2015, me sugjerim të ministrit të atëhershëm. Nuk është detyrim në kritere që konsujt të kenë titull të lartë diplomatik.

“Konsulli aktual që u kthye nga Selaniku u dërgua sipas vendimit ligjor. Këtu jam shumë i ndjeshëm dhe nuk do të lejoj diskriminim etnik për organizimin sindikal”, theksoi Osmani në konferencën e sotme për media.

SDM akuzoi se ministri Bujar Osmani se po dërgon një punonjës të ri të MPJ-së i cili nuk ka titull diplomatik konsull në New York

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

imer

Selmani: Për demokracinë do të ishte e shëndetshme që presidenti të zgjidhet në Kuvend

autobus-besa

Aktvendimi për “Besa Transin” do të shpallet më 7 mars

Hristijan Mickoski

Mickoski ankohet: Byreku me jogurt është bërë 120 denarë

Afrim Gashi

Gashi optimist: Mbase sot përfundojmë procesin e mbledhjes së nënshkrimeve për Taravari

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Ademi: Osmani është i pari në listë, kemi mbledhur mbi 9.000 nënshkrime

kuvendi parlamenti

Të mërkurën deputetët do të votojnë për anëtarin e KSHZ-së dhe Ligjin për lojërat e fatit

bujar osmani

Osmani: Ukraina është vetëm stacioni i parë i ambicies imperialiste ruse, në radhë është Ballkani

kasami tetove nenshkrime

“Ndryshimin nuk e ndal as pushteti e as Rusia”, Kasami: Po të kishte më shumë zyra KSHZ, nënshkrimet do të mblidheshin për një ditë

IMG_9311

Taravari: Nënshkrim i Juaj është Frymëzim dhe Nder për Mua! Ndryshimi ka Nis!

INFO

NA NDIQ