Bujqit e Dibrës pa ujë për të ujitur fushat

Picture of ina-online
ina-online

04/06/2024

Afro dy dekada fusha e Dibrës është pa ujë. Thatësira ka kapluar fushën nga e cila furnizoheshin me produkte bujqësore jo vetëm dibranët por edhe banorët të rajonit më të gjerë. Viteve të fundit Ministria e Bujqësisë realizoi një elaborat dhe projekt për rikonstruimin të sistemit për vaditje, por deri sot ujë nga ky sistem nuk ka ardhur.

Reagimi i bujqve dibran që kanë tokat e tyre në fushën e Dibrës me të drejt është i madh. Deri tani nga projekti i Ministrisë është ndërtuar vetëm objekti ku duhet të vendosen pompat të sistemit për vaditje në bregun e Liqenit të Dibrës dhe punët kanë stagnuar tërësisht.

Bujqit edhe këtë verë nuk kanë ujë për ujitjen e tokave pjellore, dhe janë të detyruar përsëri në këta fusha të mbjellin jonxhë, grurë, tërshërë dhe kultura të tjera foragjere.

Disa projekte kanë dështuar kur është në pyetje rikonstruimi i sistemit për vaditje. Prandaj me të drejtë dibranët e sidomos bujqit që kanë tokat në fushën e Dibrës frikësohen që mos vallë edhe projekti i fundit i vitit të kaluar të dështojë.

TË FUNDIT
6 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
6 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
8 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
9 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
9 orë
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

18 orë
Për 9.5 milionë euro, Lidl e ka blerë objektin e Mr.Bricolage nga “Skopski Pazar”
13 orë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
18 orë
Gashi takon ambasadorin e Kosovës në Maqedoni, Florian Qehajën
12 orë
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
17 orë
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!
12 orë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
17 orë
Komiteti i Helsinkit: Nuk ka avancim për të drejtat e njeriut në RMV
11 orë
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
17 orë
Siljanovska Davkova takoi presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ