Bujtina e Hasan Prishtinës dhe Idriz Seferit në Lubeten të Shkupit e lënë në harresë

Picture of INA
INA

04/07/2023

Në anën e kundërt të xhamisë shihet një shtëpi e rrënuar, në të cilën kishin buajtur Hasan Prishtina dhe Idriz Seferi me trimat, ndërsa ky i fundit nga këtu ishte nisur për ta sulmuar burgun e Shkupit dhe për t`i liruar bashkëluftëtarët e tij. Një fshat vërtetë me tradita të lashta e të lavdishme.

Një peizazh i mrekullueshëm na shoqëroi rrugës për në fshatin Lubeten të Shkupit. Pamja mahnitëse e qytetit të Shkupit dhe kodra e Bashinecit, të lënë një mbresë të paharrueshme.

Fshatarë të lodhur nga puna e fshatit, por gjithnjë bujarë e zemërgjerë me mikpritje të ëmbël për çdo të huaj, janë një përditshmri e fshatit i cili përjetoi ditë të rënda gjatë masakrës së vitit 2001.

Ajo që të bie në sy në fshat, është xhamia bashkëkohore me dy minare që padyshim i jep një hijeshi të veçantë.

Punime artizanale të mrekullueshme prej druri i japin magjinë këtij vendi të shenjtë, në të cilin gjatë ditës mblidhen me dhjetëra besimtarë për t`u falur. Objekti është ndërtuar rreth më tepër se 20 vite më parë dhe sipas asaj që dëgjuam nga fshatarët ka kushtuar rreth 700 mjë euro që në atë periudhë kishin një vlerë shumë më të madhe.

Në anën e kundërt të xhamisë shihet një shtëpi e rrënuar, në të cilën kishin buajtur Hasan Prishtina dhe Idriz Seferi me trimat, ndërsa ky i fundit nga këtu ishte nisur për ta sulmuar burgun e Shkupit dhe për t`i liruar bashkëluftëtarët e tij. Një fshat vërtetë me tradita të lashta e të lavdishme.

Në shkollën e fshatit, mësimet i vijojnë rreth 400 nxënës të zellshëm, të cilët janë të ballafaquar me mungesë të një objekti përkatës bashkëkohor për t`i zhvilluar mësimet.

Askujt nga institucionet përkatëse nuk i bie ndërmend që të rinovojë apo të investojë ndonjë shumë parashë. Shkolla është lënë nën mëshirën e kohës, mungojnë investitorët, ndërsa 400 nxënësit e shikojnë si me lakmi xhaminë me dy minare e cila gjatë ditëve të premte stërmbushet nga më të moshuarit. (Shtegu.com)

TË FUNDIT
6 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
8 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
10 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
12 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
14 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

15 orë
Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë
14 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
14 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
14 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
22 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
12 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
21 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
10 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
21 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ